گروه سیاست: روزنامه گاردین در مقاله ای به آزادی «آلاتین چاکیچی»، مشهورترین مافیای ترکیه پرداخته و می‌نویسد: «بازیابی ناگهانی مافیای ترکیه نشان دهنده شکل‌گیری جو سیاسی جدیدی است. وی که متهم به ۴۱ فقره قتل سیاسی منجمله قتل همسر سابقش می باشد، سال گذشته به همراه ده‌ها نفر از دیگر رهبران مافیای ترکیه تحت عفو ویروس کرونا از زندان آزاد شد. این در حالی است که این عفو شامل حال زندایان سیاسی در ترکیه نشد و آنان مورد بی توجهی قرار گرفتند.»

این روزنامه افزوده است: «تجدید حیات ناگهانی مافیای ترکیه در زندگی اجتماعی، تصورات عمومی را به خود جلب کرده است. این امر همچنین بیانگر شکل گیری جو سیاسی جدیدی است که در آن دولت، در بهترین حالت تحمل می کند و در بدترین حالت چهره های مشکوک سابق را می پذیرد.»

گفتنی است که دوستی ویژه بین «دِولِت باهچلی»، رهبر سازمان گرگ‌های خاکستری ترکیه و چاکیچی سابقه چندین دهه‌ای دارد. در اواخر دهه ۱۹۸۰، هر دو به عضویت سازمان گرگ‌های خاکستری، که امروز به عنوان شاخه جوانان حزب جنبش حرکت ملی فعالیت می‌کند درآمدند.

 آلاتین چاکیچی در حالی که در مورد دوستان عالی رتبه خود در شبکه های اجتماعی رجزخوانی می کند، تهدید کرده است که انتقام خود را از رهبر حزب اصلی مخالف خواهد گرفت. او همچنین در اینستاگرام عکسی از خود در کنار وزیر کشور سابق و مقامات ارشد ارتش در ماه اکتبر در شهر تفریحی بدروم را منتشرکرده است.

پروفسور رایان گینگراس، نویسنده کتاب جرم سازمان یافته و ایجاد ترکیه مدرن در این خصوص می گوید: «تجدید حیات گانگسترهای واقعی همچون چاکیچی، بازگشت مافیا نیست بلکه چگونگی تبدیل شدن این افراد به بت‌های راست گرایان افراطی ترکیه است.»

مافیای ترکیه را بهتر بشناسیم!

 وقتی اسم مافیا می‌آید، ناخودآگاه یاد ایتالیا می‌افتیم، اما در ترکیه نیز مافیا به شدت قدرتمند و فعال است. به سرکردگان مافیا در ترکیه “بابا” و یا “رئیس” می‌گویند و سرکرده نوچه ها معمولا “کابادایی” خوانده می‌شود. مافیا از اوایل قرن نوزده در ترکیه ایجاد شد. در ابتدا قلدرهای هر محل و نوچه‌هایشان این امتیاز را داشتند که امور محله تحت نظارت آنها بگذرد. در اوایل قرن بیستم این قلدر آزاد بود که طبق خواست خود محله را اداره کند، در عوض وی موظف بود به پلیس در مورد جرائم شدید کمک کند. زندان برای آنها مدرسه ای بود که در آنجا قوانین زندگی زیرزمینی را یاد می‌گرفتند ، هر چه بیشتر در زندان می‌ماندند، بیشتر مورد احترام قرار می‌گرفتند. وقتی بین دو سرکرده مافیا اختلافی صورت بگیرد، یک سرکرده‌ی پیر و خردمند بین آنها به قضاوت می‌نشیند و هیچ یکی نمی‌توانند روی حرف او حرفی بزنند. قبلا این اختلاف را دوئل حل می‌کرده است. بدترین اتفاق برای یک سرکرده مافیا در ترکیه این است که او «مادرا» بشود، یعنی شهرت و قدرت خود را از دست بدهد.

مافیای نوین از اوایل دهه ۱۵۵۰ میلادی به خصوص در استانبول شروع به فعالیت کردند. آنها ابتدا عاشقان شکست خورده ای بودند که با دوستان خود در کافه ها خلوت می‌کردند. اما بعدها اسلحه زندگی آنها را تغییر و به آنها لقب “بابا” داد. اولین “بابا” قلدرترین فرد استانبول، اوفلوحسن بود. در زمان تشییع جنازه وی ۵۰ رییس پلیس و رییس احزاب سیاسی و حتی فرزند رییس جمهور وقت حضور داشتند. کازینوها، فاحشه خانه ها، مواد مخدر، تجارت اسلحه، تجارت نفت و کشتیرانی، ساختمان سازی‌های انبوه و حتی گاه تبادلات کلان موادغذایی توسط مافیا در ترکیه اداره می‌شود. این افراد در بین پلیس و حتی دادگستری عوامل زیادی داشته و علیرغم مبارزه‌ی دولت، قدرت فراوانی دارند. چند سالی هم هست که حتی سیاست را نیز تحت تاثیر قرارداده اند.

سِدات پِکِر، علاءالدین چاکیجی، حسین سارال و هادی اُزجان معروفترین روسای مافیا در سالهای اخیر بوده‌اند. ترابزون و شهرهای شرقی ترکیه، خواستگاه اکثر این افراد است.