گروه گزارش: در تازه‌ترین پژوهش «ابعاد کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به جمهوری‌آذربایجان در مقطع زمانی ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۰ میلادی» منتشر شد. محورها و سرفصل های پژوهش حاضر عبارتند از: کمک های جمهوری اسلامی ایران به جمهوری‌آذربایجان در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، دفاعی، ارتباطات، فرهنگی، رسانه‌ای و انرژی. این پژوهش برخی ارتباطات دو سویه و حمایت‌های معنوی و سیاسی را نظیر ابعاد کمک‌های ویژه و برجسته جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان در حوزه های مختلف ملی، مناقشه قره باغ وتحولات منطقه ای و بین المللی را نیز در برگرفته است.

همچنین پژوهش حاضر سعی دارد نگاهی موشکافانه به علل تلاش های جمهوری آذربایجان برای تبلیغات ضد ایرانی و کتمان کمک‌های تهران به باکو نیز داشته باشد.

دانشجویان و علاقمندان به موضوعات پژوهشی در حوزه روابط بین الملل و علوم سیاسی برای دسترسی آسان‌تر به این پژوهش و سایر عناوین پژوهشی به همراه بسته پیشنهادی رسانه‌ای که از جمله ارکان این پژوهش و سایر عناوین پژوهشی است، می توانند به آدرس http://imrl.arc.irib.ir  و نیز سایت پژوهش های کاربردی معاونت برون مرزی به آدرس http://arc.irib.ir مراجعه کنند.

گفتنی است که انتشار این پژوهش به همت واحد پژوهش های کاربردی معاونت برون مرزی به قلم دکتر داریوش صفرنژاد و با نظارت علمی دکتر احمد کاظمی به اتمام رسیده است.

استاندار سابق آذربایجان شرقی: حیدر علیف در زمان تحلیف خود گفت که اگر این ها (ایرانی ها) نبودند من امروز زنده نبودم و یخ زده بودم