گروه گزارش: تفاوت آماری مرگ و میر کرونایی در آذربایجان‌شرقی در حالی است که سازمان آرامستان‌های شهرداری تبریز از تدفین ۴ هزار بیمار کرونایی طی ۱۰ ماهه سال ۹۹ در تبریز و حومه خبر داده اما محمد حسین صومی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز روز پنج شنبه در نشست خبری گفت که: «۴ هزار و ۳۴۵ نفر بیمار مثبت کرونایی بستری شده در بیمارستان‌های استان از ابتدای شیوع این ویروس تا به امروز جان خود را از دست داده‌اند.»

بر اساس آمار اعلامی علوم پزشکی تبریز از ابتدای شیوع کرونا تا دوم اردیبهشت ۱۴۰۰ بیش از ۴ هزار نفر بر اثر ابتلا به کرونا در آذربایجان‌شرقی فوت شده‌اند. از سوی دیگر بر اساس آمار اعلامی سازمان آرامستان‌های شهرداری تبریز نیز طی ۱۰ ماهه سال ۹۹، حدود ۴ هزار نفر از فوتی‌های تبریز و حومه را بیماران کرونایی تشکیل می‌دهند. اما این اختلاف آماری از کجا ناشی می‌شود؟

پیشتر دکتر درستی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص تفاوت آمار فوتی‌های کرونا گفته بود: «آنچه علوم پزشکی و وزارت بهداشت اعلام می‌کنند بر اساس استانداردهای جهانی و تاکید سازمان بهداشت جهانی برمبنای کرونای مثبت در آمار فوتی‌هاست. ولی در مواردی که آزمایش منفی است ولی پزشکان فوت بیمار را بر اساس علائم بالینی و رادیولوژی جزو موارد مشکوک و محتمل تلقی می‌کنند. در این صورت در آرامستان‌ها نیز تمام موارد مشکوک و محتمل  جزو فوتی‌های کرونایی محسوب می‌شوند تا در کفن و دفن آنها پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود.» شرقی

فوتی های