گروه فرهنگ و ادب: اخیرا در یکی از برنامه های تلویزیونی شبکه ۴ که در ایام کرونا و تعطیلی مدارس پخش می‌شود، معلمی به خطا، فضولی بغدادی از شاعران قرن دهم (متولد و مدفون در عراق) را مترجم اشعار صائب تبریزی (شاعر قرن یازدهم) دانسته و گفته که فضولی اشعار صائب را برای خود به ترکی ترجمه کرده است!

 روشن است که این یک خطای فاحش ادبی است؛ اما به دنبال این اشتباه ادبی در کلاس تدریس و توسط یک معلم، دستهای مرموزی که در اتفاقات مختلف گذشته نیز در راستای ایجاد فتنه های قومی فعال بودند، باز هم فعال شده و یک اشتباه ادبی را به موضوعی سیاسی و قومی، و البته با افزودن دروغ‌های مختلف، تبدیل کردند. استانداری به نمایندگی خودخوانده از طرف (ترک زبانان!) نامه پراکنی می‌کند، نماینده‌ای دیگر نیز چنین و مدیری دیگر چنان… و می‌گویند که به مردم آذربایجان و ترک‌زبانان اهانت شده است و باید عذرخواهی کنند!؟؟

***

چندی پیش، در یک آگهی تبلیغاتی گفته شده بود که پنیرهای سنتی مانند پنیر لیقوان به طرز سنتی و  غیربهداشتی تهیه می‌شود. به دنبال این، باز هم برخی نماینده‌ها و مدیران موج سوار و عوام‌گرا، موضوع را سیاسی و قومی کردند که به مردم آذربایجان توهین شده است؟! عجبا ، عوامگرایی و ابتذال فکری تا کجا؟

***

در  ماجرای “فضولی بغدادی” و “صائب تبریزی” هم که یک اتفاق ادبی و مدرسه ای است، دستهای مرموز تفرقه افکن و ضدوحدت ملی گویی که از هم سبقت بگیرند، با صدور اعلامیه و نامه و توئیت و…، در موج سواری و عوام‌بازی پیش می تازند که؛ گویی به مردم آذربایجان یا ترک زبانان اهانت شده است؟!

رسانه های محلی موج سوار و وابسته به شعبه های مختلف قدرت و ثروت، در پیروی از امواج سیاسی دروغین ایجاد شده، مضمون اعلامیه های استاندار و نماینده و… را تکرار کرده و تا این حد از دروغگویی پیش می روند که «فضولی» را که در زمان خود به شهادت تذکره هایی چون «نصرآبادی» ،«فضولی بغدادی» خوانده می‌شده و در  عراق زاده شده و همانجا درگذشته و هرگز آذربایجان را ندیده است، «تبریزی» معرفی می‌کنند؟!

حضرات محترم!!

صائب تبریزی، شاعر بزرگ ایران و اهل تبریز است که به زبانهای فارسی و البته به زبان آذربایجانی نیز شعر سروده است. فضولی بغدادی نیز از شاعران بزرگ ایران است که به زبان های فارسی و ترکی و عربی شعر سروده و نثر نیز نوشته است. منتها فضولی بغدادی، اهل عراق بوده و در کربلا مدفون است که در آن روزگار جزئی از ایران بوده، و این شاعر عراقی، اهل آذربایجان نبوده و در اشعارش نیز هرگز خود را آذربایجانی معرفی نکرده است. چرا هویت این شاعر غیرآذربایجانی را برای بازی‌های سیاسی خود تحریف می کنید؟ چرا با سوء استفاده از مسائل مختلف، احساسات و تفرقه قومی را تشدید می‌کنید؟ مدیران و نماینده‌هایی که باید پرچمدار وحدت ملی باشند، چرا با حرکات سیاسی اشتباه، در زمین دشمن بازی می کنند؟ آیا در این مملکت، مراکز و افراد ذیصلاحی نیستند که با موج‌سوارانی که بین مردم تفرقه ایجاد می کنند، برخورد کنند؟ آیا شعر و ‌ادب و شاعران در این مملکت، چندان بی کس و مظلوم‌اند که دستمایه‌ی بازی های سیاسی افراد بی‌سواد یا مغرض قرار می‌گیرند؟ ما به کجا التجا بریم؟

جمعی از شاعران تبریز