شبستر؛ گروه گزارش: فرماندار شبستر با اشاره به وضعیت قرمز شهرستان از لحاظ شیوع کرونا در موج چهارم ، گفت: برای عبور از این مرحله به همکاری و توجه ویژه مردم با رعایت پروتکل های بهداشتی نیاز است.

حسین عبدالهی فرماندار شهرستان شبستر در گفت و گو با خبرنگار ما با تاکید بر اینکه در حال سپری کردن موج چهارم کرونا در شهرستان هستیم که از گذشته سخت تر است و با شدت بیشتری خودنمایی می کند. افزود: کاهش رعایت موارد پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم در اواخر اسفندماه سال گذشته، خصوصا تعطیلات نوروز امسال باعث افزایش شیوع کرونا و اعلام وضعیت قرمز در منطقه شبستر شد.

وی تعداد فوتی های بیماری کرونا از اواخر سال ۹۸ تا کنون را ۲۱۲ نفر ذکر کرد و اظهار داشت: از این تعداد شش نفر مربوط به اسفند ۹۸ و ۱۹۰ نفر مربوط به سال ۹۹ و ۱۶ نفر مربوط به سال ۱۴۰۰ می باشد.

فرماندار شبستر به تعداد مبتلایان این بیماری نیز اشاره کرد و گفت: ۴۲۰۰ نفر در سال ۹۹ و ۱۳۰۰ نفر در سال ۱۴۰۰ دارای علائم مثبت بیماری کرونا بوده اند، که هم اکنون ۵۲ نفر در بخش عمومی و شش نفر در بخش ویژه بیمارستان فاطمیه شبستر بستری هستند. به طوریکه بیشترین بستری به تعداد ۷۱ نفر مربوط به دوم اردیبهشت سال جاری بود.

رییس ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا شهرستان شبستر با اشاره به مصوبه ستاد ملی و استانی خاطرنشان کرد: تأمین، حفظ و سلامت مردم از جمله اولویت های مسوولان است و اجرای مصوبه ها با همکاری مردم و نظارت از سوی نهادهای ذی‌ربط برای کاهش آمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ مورد انتظار است.

وی میانگین فوتی های ماهانه در سال گذشته را ۱۶ نفر اعلام کرد و افزود: خوشبختانه علیرغم موج سخت پیک چهارم کرونا، این تعداد در فروردین ماه سال جاری به علت رعایت موضوع به ۱۲ نفر رسید و شهرستان شبستر از نظر کنترل بیماری رتبه دوم استانی را کسب کرد.

حسین عبدالهی همچنین از تشکیل گشت های ویژه برای پیشگیری از برگزاری تجمع با نظارت فرماندهی انتظامی منطقه خبر داد و بیان کرد: با همکاری پنج اکیپ شامل همکاران بهداشت و درمان، صمت،  اماکن نیروی انتظامی، هلال احمر و اصناف ضمن نظارت بر فعالیت های صنوف و خدمات در راستای حفظ سلامت مردم با افرادی که بدون توجه به توصیه های بهداشتی به سلامت عمومی صدمه می زنند برخورد می شود. که در این راستا ۱۲۰ مورد از صنوف تذکر گرفته و ۱۴ واحد در سال جاری تاکنون پلمپ گردید.

رییس ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا شهرستان شبستر به توصیه کارشناسان امر اشاره کرد و تاکید کرد: مردم اصول سه گانه یعنی  شست و شوی دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی، اجتناب از ترددها و استفاده از ماسک را باید بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند.

فرماندار شهرستان شبستر با تاکید بر این که نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی مطابق دستورالعمل های ستاد ملی کرونا باید با جدیت دنبال شود گفت: در مواردی که به رعایت پروتکل های پیشگیرانه از سوی اصناف توجه جدی نمی شود به رغم میل باطنی باید از قوه قهریه استفاده کرد.

وی درباره میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی، افزود: میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۵۰ درصد رسیده است. لذا با هدف پیشگیری از گسترش این بیماری به همشهریان توصیه می شود از برگزاری هرگونه مهمانی ، مسافرت و تردد غیر ضروری پرهیز ، ودر صورت حضور در هر جمعی پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند. شهروندان در خرید های خود به ویژه خرید نان به ویژه در ماه رمضان مدیریت زمان کنند و از تشکیل صف برای خرید های غیرضروری خودداری نمایند. مردم نباید به مناطقی وارد شوند که تهویه ندارد و یا فاصله گذاری اجتماعی رعایت نمی‌گردد.

حسین عبدالهی با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان به کرونا ویروس در سطح شهرستان بر لزوم اتخاذ تدابیر پیشگیرانه با همکاری و همراهی مردم تاکید کرد و گفت: در شهرستان ۱۳۵۰۰۰ نفری شبستر در صورتی که مردم توصیه های بهداشتی را همچون گذشته با جدیت رعایت کنند می توانیم این بیماری را کنترل کنیم و رنگ شهرستان را به نارنجی تبدیل کنیم./ علیرضا خوش نیت