گروه سیاست: حجت الاسلام توحید ابراهیم بیگلو، عضو مجلس روحانیون جمهوری آذربایجان، با انتشار پیامی صوتی در پاسخ به سوالات مطرح شده درباره جنگ قراباغ، مردم این کشور را به هشیار بودن و بصیرت داشتن در مساله جنگ قراباغ فراخواند و در بخشی از آن گفت: «ما از ابتدا به دلایل مختلف به این جنگی که شروع شد، خوشبین نبودیم و نیستیم. علت خوشبین نبودن ما هم این نیست که خواهان آزادی قراباغ نیستیم. برعکس، ما آزادی قراباغ را می خواهیم و در حسرت آن به سر می بریم. گروه های مقاومت اسلامی حاضر هستند که قراباغ را آزاد کنند. اما، چرا به این جنگ تردید و شبهه داریم؟ علتش این است که در پشت پرده این جنگ، بازی های کثیف سیاسی را می بینیم. نقاط تاریک زیادی وجود دارد. این حرکت معماگونه است. به همین علت نیز ما در مساله جنگ به مردم جمهوری آذربایجان فراخوان ندادیم. البته، کسانی را که در راه آزادی اراضی جمهوری آذربایجان که جزء سرزمین اسلامی است، حرکت کردند، تحسین کردیم و کشته شدگان در راه قراباغ را شهید محسوب می کنیم. سربازان و کمک کنندگان به سربازان را تحسین می کنیم. اما، درباره فراخوان برای جنگ و اعلام موضع در این باره، تاکید کردیم که ما به این مساله خوشبین نیستیم.»

حاج توحید ابراهیم بیگلو افزود: «مساله اصلی این بود که اردوغان در شروع این جنگ نقش بزرگی بازی کرد. ما منافق بودن اردوغان و ضرباتی را که به اسلام وارد کرده است و بلایایی را که بر سر مسلمانان آورده، می‌بینیم. او در سوریه با شعار دموکراسی خواهی و کمک به مردم سوریه، مسبب این بود که گروه‌های بزرگ تروریستی مثل النصره شکل بگیرند که در وحشی‌گری و جنایت، از گروه‌های پیش رو بوده‌اند. همچنین او موجب شد که گروهک های تروریستی نظیر “ارتش آزاد سوریه” تشکیل شود. سپس در ادلب، بقایای داعش و النصره را جمع کرد و گروهک های تروریستی مختلف ایجاد کردند. در عراق نیز وقتی ترکمن های این کشور و ترکمن های شیعه و مسلمانان ترک زبان مورد هجوم داعش قرار گرفتند، ترکیه حتی یک گلوله هم به آنها کمک نکرد. اما، حاج قاسم سلیمانی رفت و آنها را تجات داد و از ناموس و زنان و کودکان آنها دفاع کرد.»

این روحانی آذربایجانی افزوده است: «علاوه بر معماگونه بودن ورود اردوغان به این جنگ قراباغ، اقدام او در انتقال نزدیک به دو هزار نفر از تروریست های وهابی از سوریه به جمهوری آذربایجان بود که ما از حدود یک سال و نیم قبل، از آن باخبر شده بودیم و هشت ماه قبل از جنگ نیز درباره آن به ملت جمهوری آذربایجان هشدار داده بودیم. در اوایل جنگ، وقتی این را می گفتیم، خیلی ها باور نمی کردند. اما، اکنون از عزیزانمان که از مناطق مختلف جبهه برگشته‌اند و از فیلم ها و صداهای ضبط شده ، بالاخره برای حق جویان معلوم شده است که اردوغان با اهداف کثیف و چرکین، این تروریست ها را آورد و در جمهوری آذربایجان مستقر کرد که البته، هدفش فقط این جنگ نیست و اهداف دیگری را نیز دنبال می کند.»

حجت الاسلام توحید ابراهیم بیگلو افزود: «از طرف دیگر، ما به حاکمیت جمهوری آذربایجان هم هیچ اعتمادی نداریم. پدر همین رییس حاکمیت، این اراضی را فروخت. می‌دانیم که اراضی ما، نه بخاطر شکستمان در جنگ، بلکه براثر بازی‌های سیاسی فروخته شدند. در واقع، معامله شد و اراضی ما از دست رفت. طی ۳۰ سال گذشته هم این حاکمیت در انتظار “لازم” (شرایط لازم)، فقط مشغول مذاکره بوده است. وقتی هم که جنگ را شروع کرد، در همان روز نخست جنگ، رییس جمهوری در سخنرانی خود تاکید کرد که هدف اصلی آن است که طرف مقابل را مجددا وارد مذاکره کنیم، زیرا آنها میز مذاکره را ترک کرده اند و به مذاکره ضربه زده اند! می‌بینیم که هدف و شعارشان چیز دیگری است. در چنین شرایطی ما در این جنگ فراخوان ندادیم و اعلام کردیم که نگرانیم.»

حاج توحید ابراهیم بیگلو افزود: «از سوی دیگر، اسراییل هم در این مساله بازی می کند. رژیم جعلی اسراییل که خود اشغالگر است و اراضی اسلامی را اشغال کرده است، در این وسط بازی می کند. از یک طرف با ارمنستان بازی می کنند و به تازگی سفارت ارمنستان را باز کرده بودند و از طرف دیگر در روسیه بازی می کند. به همین خاطر، حاکمیت جمهوری آذربایجان نمی خواهد بطور مستقل وارد این مساله بشود. زیرا، به خودش اعتماد و اعتباری ندارد و به ملتش اعتماد ندارد و این حاکمیت دیکتاتوری است. این حکومت می خواست از این جنگ برای تحکیم حاکمیت خود استفاده کند.»

حاج توحید ابراهیم بیگلو همچنین بر ضرورت آگاهی و هشیاری مردم جمهوری آذربایجان در مقابل توطئه‌های دشمنان برای بدبین کردن مردم این کشور به ایران تاکید کرد و گفت: «درست ترین و دقیق ترین موضع را در مساله جنگ قراباغ، جمهوری اسلامی ایران گرفت. از هر جهت، رهبری و مشاوران و دست اندرکاران تاکید کردند که این اراضی متعلق به جمهوری آذربایجان است و ملت آذربایجان برای بازپس گرفتن اراضی خود حتی حق دارد و ارمنستان که اشغالگر است باید این اراضی را بازپس بدهد، اما این جنگ را به صلاح و مصلحت نمی دانیم و این مساله باید حل شود و از طرفی دیگر آوردن تروریست های تکفیری به این منطقه و بخصوص استقرار آنها در نزدیکی مرزهای ایران را فتنه‌ای بزرگ می‌دانیم. می بینیم که ایران همه جانبه حمایت کرده است، از هر جهت و در عالی ترین سطوح ، مجتهدان و مراجع و علما و حوزه های علمیه دینی که بر تمامی مراکز شیعی دنیا اشراف دارند و در سطح رییس جمهوری از موضع ملت جمهوری آذربایجان حمایت کردند و قراباغ را به عنوان اراضی اسلامی، جزء خاک آذربایجان دانستند. اما، اینکه چرا ایران به این جنگ نمی‌پیوندد، علتش این است که دشمن این بازی را چنان طراحی کرده است که ایران و مقاومت اسلامی به هیچ وجه در این وضعیت نمی‌توانستند به این جنگ بپیوندند. زیرا، حق و باطل را در هم آمیخته‌اند. یعنی، ملت و ارتش آذربایجان که حق است و باطل که اسراییل و وهابی های تکفیری و سیاست کثیف اردوغان است و سایر بازی های سیاسی و یک رییس جمهوری بی اعتبار، در هم آمیخته شده اند.»

حاج توحید ابراهیم بیگلو افزود: «راه حل این مساله این است همانطور که در کشورهای مختلف نیروهای مقاومت اسلامی بطور مستقل یک منطقه را آزاد می کنند و بطور رسمی دعوت می کنند، اینجا هم همینطور بشود.»