گروه بین الملل: در چارچوب طرح‌های گسترش ابتذال در جمهوری آذربایجان، امین آقالاروف، داماد پیشین الهام علی‌اف، طرح گسترش مجتمع تفریحی ابتذالی ” SeaBreeze” در ساحل نارداران را تشریح کرد. امین آقالاروف در سرکشی به این منطقه، در گفتگو با کانال “باکو تی وی” با اشاره به شروع استفاده از این مجتمع ترویج ابتذال در ساحل منطقه مذهبی نارداران در حومه باکو در سال ۲۰۱۳ تاکید کرد: «در “SeaBreeze” کارهای زیادی خواهیم کرد. اینجا باید در نارداران به ساحلی برای جلب گردشگر و همچنین برای برگزاری جشنواره موسیقی “ژارا” (جشنواره‌ای مبتذل تر از یوروویژن)  تبدیل شود.  امسال جشنواره “ژارا” به دلایلی برگزار نخواهد شد. در سال گذشته هم بخاطر بیماری کرونا برگزار نشد. اما، امیدوارم که در سال آینده برگزار شود و نهایتا در عالم برگزاری جشنواره، نقطه ای چرب را علامت خواهیم گذاشت! یعنی ژارا جشنواره بزرگی خواهد شد. برای استقرار میهمانان و گردشگران و تمامی هنرپیشه هایمان در این منطقه (نارداران که در گذشته بخاطر تقید به مذهب تشیع شهرت داشت) به اندازه کافی ساختمان و اقامتگاه ساخته شده است. دیگر نیازی به رفت و آمد میان باکو و نارداران نخواهد بود…. در صدد ایجاد محل های شنای عمومی رایگان نیز در اینجا هستیم.»

نارداران محل تجمع شیعیان جمهوری آذربایجان است اما باکو تلاش دارد تا ساختار جمعیتی منطقه را تغییر دهد

نارداران محل تجمع شیعیان جمهوری آذربایجان است اما باکو تلاش دارد تا ساختار جمعیتی منطقه را تغییر دهد

 

داماد پیشین الهام علی‌اف که تا چند سال پیش شوهر لیلا علی اوا، دختر الهام علی اف ، رییس جمهوری آذربایجان که به بی بند و باری شهرت دارد، بود همچنین برای اجرای هر طرحی در قراباغ نیز اعلام آمادگی کرد.

اردوغان فقط با موافقت پوتین می تواند به شوشا سفر کند

علی انسان اف، رییس حزب حق و عدالت جمهوری آذربایجان و وزیر پیشین بهداشت، گفت تا زمانی که ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه رضایت ندهد، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه نمی تواند به شوشا سفر کند.

علی انسان اف در گفتگو با کانال “انقلاب تی وی” گفت: «این چیزی نیست که در توان الهام علی اف باشد. پوتین برای تامین امنیت اردوغان در سفر به شوشا هیچ شرایطی را فراهم نمی کند. اردوغان فقط به همراه چند نفر محافظان خود می تواند به آنجا سفر کند. اما، قبل از سفر اردوغان به آنجا، باید این منطقه تحت نظارت و حافظت قرار بگیرد.  یعنی ، دستکم چندصد نفر نیروی نظامی ترکیه باید قبل از سفر اردوغان، به قراباغ بیایند. در چنین حالتی، ارتش ترک پس از ۲۵۰ سال مجددا به قراباغ خواهد آمد.»

علی انسان اف گفت: «فعلا حضور ۵۶ نفر نظامی ترکیه ای در مرکز نظارت بر آتش بس در شهر آق دام، چیز مهمی نیست. برخی ها  برای اینکه به مردم اطمینان خاطر بدهند، می گویند که ترکیه الان هم در ترکیه حضور نظامی دارد. اما، در واقع اینطوری نیست. سربازان و افسرانی که در مرکز نظارت بر آتش بس حضور دارند، در اتاق هایشان می نشینند و هیچ کاری هم انجام نمی دهند و هیچ کس هم به حرف های آنها توجهی نمی کند.  با وضعیت کنونی ، ترکیه هیچ کاری در قراباغ نخواهد توانست انجام دهد.  سفر اردوغان به آنجا، مستلزم آمدن واحد بزرگی از نیروهای ترکیه به آنجا است و روسیه هم به هیچ وجه نمی تواند به آن رضایت بدهد. زیرا، هیچ کس نمی تواند باور کند نیروهای نظامی که به آنجا  می آیند، از آنجا خارج می شوند یا باقی می مانند؟  اگر هر زمانی چنین توافقی با روسیه حاصل شود، در آن زمان هم اردوغان می تواند به شوشا سفر کند.»