گروه بین الملل: جنگ اخیر در قراباغ و آزادسازی بخشی از سرزمین‌های این منطقه توسط دولت باکو، که با کمک‌ نظامی آنکارا و تل‌آویو صورت پذیرفت، زمینه‌ی حضور پررنگ‌تر این دو کشور در جمهوری آذربایجان را فراهم آورده است. به ویژه دولت آنکارا که در راستای سیاست‌های قوم‌گرایانه‌ی خود نگاه ویژه‌ای به جمهوری آذربایجان به عنوان پل اتصال ترکیه به سرزمین‌های آسیای مرکزی دارد، تلاش داد تا جای پای محکمی در جمهوری آذربایجان باز کند. برای تحقق این آرزوی دیرینه آنکارار، نباید از نقش برخی دولتمردان وابسته در باکو از یک سو و رسانه‌های دو کشور در راستای تحقق این امر غافل شد. گفتنی است ترکیه و عوامل وابسته به آن در آستانه سفر رجب طیب اردوغان، رییس جمهور این کشور به باکو  برای تحمیل امضای توافق نامه هایی که حضور نظامی ترکیه در جمهوری آذربایجان را تثبیت خواهد کرد و مانع از همگرایی جمهوری آذربایجان با ساختارهای اوراسیایی تحت رهبری روسیه خواهد شد، تلاش های خود را چندبرابر کرده اند.

درخواست تاسیس پایگاه های نظامی ترکیه در جمهوری آذربایجان

تورال عباسلی، رییس حزب “آق پارتیا” در جمهوری آذربایجان در گفتگو با کانال “رئاکسیا تی وی” گفت: «باید در نخجوان و شبه جزیره آبشوران  و در منطقه مرزی  با روسیه در شمال کشور پایگاه های ترکیه تاسیس شود. یعنی، فعلا سه پایگاه نظامی این کشور در جمهوری آذربایجان تاسیس بشود. متقابلا جمهوری آذربایجان نیز می تواند (بطور نمادین) در ترکیه یک پایگاه نظامی داشته باشد.»

این فعال حزبی جمهوری آذربایجان افزود: «تاسیس پایگاه های نظامی ترکیه در جمهوری آذربایجان در واقع به معنای جلوگیری از تجاوز روسیه به جمهوری آذربایجان است. اینکه امروز جمهوری آذربایجان نمی تواند بطور قطع ارمنستان را به زانو درآورد، به علت این است که ارمنستان از حمایت پایگاه های نظامی روسیه برخوردار است. ما نیز برای خنثی کردن تهدیدات روسیه، باید پایگاه های ترکیه را در جمهوری آذربایجان ایجاد کنیم!»

هیچ کس نمی تواند ترکیه را از جمهوری آذربایجان بیرون کند!

همچنین علی علی اف، رییس “حزب  شهروند و توسعه” جمهوری آذربایجان گفت: «ترکیه از جمهوری آذربایجان خارج نخواهد شد. هرکس می خواهد ترکیه را از جمهوری آذربایجان بیرون کند، گوش خود را باز کند و بشنود که بخش مهم مردم جمهوری آذربایجان ، آمدن ترکیه به جمهوری آذربایجان را می خواهد.»

وی در گفتگو با “لاف.تی.وی” افزود: «فقط شبکه جاسوسی ارمنی و روس در جمهوری آذربایجان ، آمدن ترکیه را نمی خواهد. اگر الهام علی اف ، رییس جمهوری آذربایجان در برخورد با این شبکه مشکل دارد، از ملت کمک بخواهد، ملت از او حمایت خواهد کرد. اگر شبکه جاسوسی ارمنی و روس مانع از آمدن ترکیه به جمهوری آذربایجان بشود و رییس جمهوری علی اف در این خصوص سکوت کند و به ملت مراجعه نکند، معلوم می شود که اینها اشتراک نظر دارند و بطور جدی از آمدن ترکیه به جمهوری آذربایجان ممانعت می شود. بنابراین ما منتظر اقدام الهام علی اف در این زمینه هستیم. همچنین در مساله سفر رجب طیب اردوغان به جمهوری آذربایجان و مساله عدم بازگشت جمهوری آذربایجان به ترکیب امپراطوری روسیه نیز منتظر اقدام الهام علی اف هستیم. ما در این مساله بطور آشکار فعالیت حاکمیت را پیگیری می کنیم.»

علی علی اف افزود: «ما می توانیم بر سرقت پول های نفت چشم بپوشیم، بر چپاول بودجه کشور چشم بپوشیم و در مبارزه با آوردن  ارامنه به مسند امور می توانیم تا آخر نرویم، اما مساله استقلال دولت از آن مسایل کوچک نیست!! ما می توانیم پول را احیاء کنیم، حاکمیت را تغییر بدهیم و ارامنه را از حاکمیت اخراج کنیم. اما،  اجازه داده نخواهد شد نعمت استقلال را که ملت آذربایجان به دست آورده است، حاکمیت آذربایجان بخاطر حفظ قدرت خود ،  به روسیه و پوتین پیشکش کند. این را حاکمیت باید خوب بفهمد.»

تدارک شوشا برای حضور رجب طیب اردوغان

رسانه های باکو به نقل از توییت جاهد باغچی، سفیر ترکیه در باکو ، از تدارک شوشا برای حضور رجب طیب اردوغان ، رییس جمهوری ترکیه خبر دادند.

به گزارش “آذربایجان ۲۴” جاهد باغچی پس از سفر به شوشا برای بازدید از تدارکات مقامات جمهوری آذربایجان برای استقبال از اردوغان در شوشا نوشت : « هر کس شوشا را ندیده باشد، میزان دشواری جنگ قراباغ و  بزرگی قهرمانی پیروزی در جنگ ۴۴ روزه را نمی تواند بفهمد!”

عکس های منتشر شده ، از نصب پرچم های ترکیه در شوشا  که پرچم های جمهوری آذربایجان را احاطه کرده‌اند، برای استقبال از اردوغان حکایت دارد.