گروه سیاست: بعد از اعلام نتایج نهایی و رسمی انتخابات، شور و هیجانات در میان مردم عادی فروکش کرده است و حالا این کرسی ها هستند و نامزدهایی که انتخاب شده‌اند. طرفداران نامزدهای مختلف شب اعلام نتایج شادیشان را با راه اندازی کارناوال های ماشینی در خیابان ها به سمع و نظر سایرین رساندند. کم کم همه چیز به روال عادی برمی گردد. کرکره فراخوان‌ها و پویش‌های «رأی به این» و «رأی به آن» یا «رأی بدهید» و «رأی ندهید» به پایین کشیده شد و بازار تحلیل‌ها و ارزیابی‌های دیگر رونق گرفته است. حالا دیگر یک شهر مانده و پاکبان‌های نارنجی پوش که وظیفه پاک‌کردن و زدودن در و دیوار‌های شهر از پوستر‌ها و تبلیغات کاغذی را برعهده می‌گیرند. اما جای یک گوشزد نسبتا بزرگ هم خالی است و آن این که یک یک نامزد‌ها باید کوشش کنند حافظه بلندمدتشان را تقویت کنند تا مبادا برخی گفته‌ها و وعده‌های خود را به باد فراموشی بسپارند و از یاد ببرند. این «مهم» بیشتر درباره «رأی‌آورده»‌ها صدق می‌کند، هرچند نامزد‌های «رأی نیاورده» نیز که هر یک در مسئولیت و منصب و مسندی در این جامعه هستند، به یادآوری سخنانشان با مردم که در شبه مناظره‌ها و تبلیغات انتخاباتی بر زبان آورده اند، نیاز جدی دارند.

مردم شدیدا چشم به راه هستند

فشارهای اقتصادی وارده در سالهای اخیر همه‌ی مردم را به ستوه آورده بود به طوری که سبب قهر برخی مردم از صندوق های رای هم شد. گاها این افراد استدلال بی تفاوت بودن نسبت به جامعه شان راهم نداشتند. اما دل و دماغ تلاش برای کشورشان هم از بین رفته بود. اما همین مردم هم بعد از اعلام نتایج شدیدا چشم به راه هستند.

از سوی دیگر امروز، جوانان، زنان، همه اقوام و مذاهب، کارگران، بازنشسته‌ها و حاشیه نشین‌ها که نامزد‌ها بار‌ها و بار‌ها در تبلیغات انتخاباتی نامشان را بردند و برای گرفتن نظر مثبت و آرایشان تلاش کردند و به آن‌ها وعده‌ها دادند، چشم به راه می‌مانند تا ببینند رأی آورده‌ها در ریاست جمهوری و شورا‌ها چه می‌کنند و تا چه اندازه بر سر عهد و پیمان خود می‌مانند.

هرچند همین مردم بردبار در جای جای این سرزمین می‌دانند که اجرای قول و قرار‌ها به فرصت و زمان منطقی و معقول نیاز دارد؛ بنابراین همان قدر که گام‌های اولیه رأی آورده‌ها را زیر ذره بین می‌گیرند و با دقت رصد می‌کنند، به همان اندازه نیز از شتابزدگی پرهیز می‌کنند. اما شرایط اسفناک چشم به راهیشان را تشدید کرده و نامزدهای انتخاب شده باید به این مسئله واقف باشند.

سخنی با انتخاب شده های شورای شهر

و اما انتخابات شورای شهر شاید در عمل بیشتر از سایر مناصب در ویترین دید مردم می‌باشد. بد نیست سخنی کوتاه با نمایندگان انتخابی این کرسی ها داشته باشیم که خانم‌ها و آقایان! نامزد‌های محترم کرسی‌های خوش‌رنگ شورا‌های شهر! مدعیان اعتلاف‌های مختلف: مردم به شما رأی دادند، کلاهتان را بالاتر نگذارید، خوشحال نباشید و ژست موفقیت و پیروزی به خود نگیرید. سرتان را پایین بیندازید، به فکر فرو بروید و به‌جای شادمانی به تکلیف سنگینی که روی دوش شما قرار گرفته است، فکر کنید و به خود و اطرافیانتان رعایت تقوا و قانون، حفظ امانت و بار این مسئولیت مهم را یادآوری کنید. حاشیه‌نشینانی که نقل محفلتان بودند چشم به اقدامات شما دوخته‌اند. پروژه های نیمه تمام شهر صبرشان طاق شده است. فراموش نکنید که شهر‌ها با بودجه دولتی اداره نمی‌شوند، بلکه چرخ امور با عوارض مردمی که در این اوضاع‌ و احوال اقتصادی زندگی می‌کنند، می‌چرخد، پس تکلیف اداره امور شهر با بیت‌المال مسلمین، مشخص و بسیار حساس است و اگر دست مردم به شما نرسد، روزی فراخواهد رسید دستی که بالای همه دست‌هاست تا شما را مؤاخذه کند.

بی شک همه‌ی شما به این مسئله واقفید که این میز‌ها موقتی و قیامت قطعی است و اگر این دنیا نشد، در آن دنیا هر گونه عزل و نصب، سخن، کلام و تصمیم شما جزایی دارد، تاوان دارد، تقاص دارد و روزی باید در برابر دادگاه عدل الهی پاسخگوی آن باشید. اگر نیت خیر دارید و برای خدمت و پیشرفت مردم شهر پا به این عرصه گذاشته‌اید، اجرکم عندا… !

اما اگر به‌دنبال مطامع مادی و دنیوی و سفره‌های رنگارنگ هستید، امیدواریم خدا به شما توفیق ندهد! شهرداری‌ها جای بده ‌و بستان‌های سیاسی نیست، محل رفت‌ و آمد قوم‌ و قبیله و افراد ستاد‌ها و احزاب نیست، اینجا محل خدمت است؛ جایگاه شریف و مقدسی که می‌تواند زمینه ایجاد آرامش و آسایش مردم را فراهم کند. توصیه اکید می شود آخرت خود را به دنیای احزاب و عناصر سیاسی نفروشید و به یاد داشته باشید که شهر، محیط زندگی مردم است که باید زیبا، تمیز، آرام، باشکوه، شاد، امیدوار، توسعه‌یافته و دارای شهروندانی فعال و مشارکت‌جو باشد که همه به آن احساس تعلق می‌کنند، هویت دارند و به یکدیگر مهربانی و حسن نیت هدیه می‌دهند./ فرزانه اسدزاده