گروه فرهنگ و هنر: جشنواره فیلم کن امسال ، این رویداد پر زرق و برق اولین جشنواره بزرگ فیلم است که از زمان شیوع ویروس کرونا، به صورت کاملاً حضوری برگزار می شود. جشنواره فیلم کن سال گدشته به دلیل بیماری کرونا لغو شد. تعداد زیادی از ستاره های بزرگ دنیا برای چهارمین روز این رویداد روی فرش قرمز این جشنواره قدم گذاشتند. گوهر خیراندیش بازیگر ایرانی و شاهکار بینش پژوه از جمله هنرمندانی بودند که روی فرش قرمز جشنواره حضور داشتند.

“گوهر خیراندیش”

متولد ۱ شهریور ۱۳۳۳ در شیراز، بازیگر و مدرس بازیگری در سینما، تئاتر، تلویزیون و گوینده رادیو است. وی دارای مدرک کارشناسی بازیگر یو کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا است. اولین فیلم او ، روزهای انتظار ، به کارگردانی اصغر هاشمی ساخته شد. او در بانو به کارگردانی داریوش مهرجویی ظاهر شد.
خانم خیراندیش به عنوان بازیگر فیلم سینمایی “فصل قاصدک” که با حضور بازیگران و عواملی از کشورھای ایران، ایتالیا، مصر، اکراین، یونان و آمریکا سال گذشته در آمریکا ساخته شد، در این جشنواره حاضر شده است.

“شاهکار بینش پژوه”

متولد ۲۲ آذر ۱۳۵۱ شاعر، ترانه سرا، خواننده و آهنگساز سبک پاپ ایرانی ست. از کارهای او می توان به آلبوم های بانوی شرقی، آلبوم کنارم بخواب، آلبوم ادبیاتی دیگر، آلبوم شیخ و دختر، آلبوم مشتی ماشالله و کتاب های کافه نادری، دست هایت را دوست می دارم، آقای نخست وزیر، ابدیت یک بوسه و من سیاسی نیستم اشاره کرد.

شاهکار بینش پژوه با ارکسترهای مختلفی در اروپا و آمریکای شمالی برنامه اجرا کرده و آثاری از پابلو نرودا و برتولد برشت را به فارسی ترجمه کرده است. او چندین کتاب نوشته است که برخی از آنها توسط دولت ایران ممنوع شده است.
شاهکار دارای فوق‌ لیسانس جغرافیای اقتصادی و دکترای شهرسازی گرایش برنامه‌ریزی شهری است. در دهه ۹۰ از کارکردن وی جلوگیری، و کتاب‌ هایش جمع‌ آوری شد. حتی او از تدریس در رشته شهرسازی نیز ممنوع‌ التدریس شد. شاهکار به کشورهای اطراف ایران سفر کرد و اولین اجراهایش با ارکستر سمفونیک را انجام و ضبط کرد.

اولین قدمش در این راه، همکاری با ارکستر فیلارمونیک ارمنستان بود و ضبط تصویری چند اثر ساخته خودش. در کنسرتش در لس‌آنجلس که به رهبری راس رایت، شنبه یکم خرداد ۱۳۹۵ برگزار شد، شاهکار کارهای ساخته خودش را با ارکستر سمفونیک لس آنجلس اجرا کرد. او در این کنسرت چند کار دوصدایی با آندریا بوچلی خواننده نابینای اپرای ایتالیا اجرا کرد.
شاهکار بینش‌پژوه در سال ۲۰۱۸ با بیتا دریاباری ازدواج کرد. وی در حال حاضر، ساکن ایالت کالیفرنیا در آمریکا است.