گروه گزارش: نادر نقیلی، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به این که حوزه کشاورزی متاثر از کلیه عوامل اقتصادی و طبیعی بوده و بخشی ریسک پذیر  است، افزود: سطح اراضی کشاورزی استان یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار بوده که شامل زیر بخش های زراعت، باغ، دام و شیلات است و زیر بخش صنایع تولیدی و تبدیلی به همه موارد اشاره شده مرتبط است.

 نقیلی با تاکید بر تامین امنیت غذایی  به عنوان رسالت وزارت جهاد کشاورزی گفت: این وظیفه سنگینی است که جهاد کشاورزی برعهده دارد اما این وظیفه ریسک پذیر و آسیب پذیر بوده و هر سال به علت ناحیه سرد و کوهستانی استان آذربایجان شرقی با عوامل متعدد قهری و طبیعی صدمه می بیند.

وی افزود: آذربایجان شرقی به عنوان قطب کشاورزی شناخته می شود در تولید محصولات متنوع و حوزه مدیریت هر سال رتبه های برتر را به خود اختصاص می دهد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به تولید بیش از دو سوم محصولات کشاورزی به صورت دیم و وابسته به بارندگی در استان گفت: متاسفانه کاهش بارندگی ، سرمازدگی و خشکسالی و عوامل دیگر خیلی زود باعث ایجاد مشکلات و خسارت های جبران ناپذیر به کشاورزی استان می شود.

وی میزان خسارت ناشی از خشکسالی در سال زراعی جاری را ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: بعد از آن عواملی مثل سرمازدگی، سیل، تگرگ، باد و طوفان در رتبه های بعدی قرار دارند.

وی خشکسالی را دوره خشکی و کم آبی ویژه و غیرعادی تعریف کرد و گفت: خشکسالی کشاورزی تعریف دیگری دارد اگر در دوره ای مشخص میزان آب مورد نیاز خاک برای رشد گیاه تامین نشود، خشکسالی رخ داده است و میزان بارندگی با میزان تولید محصول رابطه مستقیم دارد و اگر بارندگی کمتر باشد میزان تولید محصول نیز کم خواهد بود.

مهندس نقیلی خسارت های وارده به بخش کشاورزی را با توجه به اینکه عمده زمین های کشاورزی استان به صورت دیم هست، تاخیر در جوانه زنی و کاهش تراکم بوته در هکتار که باعث کاهش عملکرد شده است اعلام نمود.

 وی افزود: در سالجاری در بخش زراعت ۲۴۵ هزار تن کاهش تولید به مبلغ یک هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان  و حدود ۵۳ درصد قحطی را شامل می شود، دربخش باغبانی ۷۱ هزار تن صدمات به مبلغ ۴۰۷ میلیارد تومان که ۱۵ درصد خسارت را شامل می شود و در بخش دام وطیور ۶۴ هزار تن محصول به مبلغ ۸۵۲ میلیارد تومان که ۳۱ درصد خسارت را شامل می شود که در کل ۲ هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان خسارت بواسطه خشکسالی به بخش کشاورزی استان وارد شده است.

مهندس نقیلی با اشاره به رتبه اول استان در جذب اعتبار تسهیلاتی جهت توسعه گلخانه ها و مکانیزه کردن تولید محصولات کشاورزی در سال ۱۳۹۹ گفت: خوشبختانه برنامه ریزی ها و اقدامات برای توسعه گلخانه ها کاملا موفقیت آمیز بوده و استانهای دیگر جهت توسعه گلخانه ها و نحوه انجام آن با سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی در ارتباط هستند و به عنوان الگوی خود راه های توسعه را امکان سنجی می کنند.

وی در ارتباط با صادرات محصولات تولیدی گلخانه های استان گفت: اکثر گلخانه ها مخصوصاً در حوزه صیفی جات با توجه به وجود بازار مناسب، محصول خود را با بازاریابی در کشورهای دیگر به فروش می رسانند.

وی افزود: میزان تولید استان در بخش گلخانه بسیار مناسب بوده و مازاد مصرف استان به سایر استانها انتقال می یابد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه آذربایجان شرقی در تامین غذای مردم استان همواره تلاش کرده است گفت: از بابت تولید محصولات دامی و زراعی در برخی محصولات مازاد تولید داریم و به استان های دیگر صادرات می شود اما در بخش شیلات تولیدات استانی در حد میزان مصرف استان است.

مهندس نقیلی در ارتباط با بحران کمبود مرغ در چند ماه اخیر گفت: عواملی وجود دارد که خارج از سیاست گذاری و برنامه‌ریزی‌های جهادکشاورزی است اما پیاده سازی سامانه ها از لحظه جوجه ریزی تا کشتار در کشتارگاه موجب شد تا کنترل ونظارت توسط سازمان افزایش یابد و در صورت بروز مشکل در هر مرحله، سریعاً مشخص شود.

وی افزود: برای کنترل کشتارگاه ها و نظارت بر کار آنها با تدبیر رئیس سازمان جهاد کشاورزی و استاندار محترم استان، کشیک های شبانه روزی تعبیه شد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان به مصوبه جدید دولت برای تامین آب ضروری کشاورزی اشاره کرد و گفت: برای لایروبی و مرمت قنات ها، توسعه و اصلاح شبکه های آبیاری، ایستگاه های پمپاژ ، مرمت کانال های عمومی ، انتقال آب با لوله  و دیگر بخشهای مربوط به تامین آب حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبارات دولتی در سطح کشور برای دو وزارت نیرو و جهاد کشاورزی اختصاص یافته است.

وی به استمهال وام های کشاورزی برای خسارت دیدگان در سال زراعی ۱۳۹۹ -۱۴۰۰  تاکید کرد و گفت: در این زمینه جهاد کشاورزی با شناسایی و معرفی کشاورزان خسارت دیده به بانک های عامل از پرداخت کارمزد ، سود و جرایم تسهیلات معاف خواهند شد و بار مالی آنها از طریق دولت پرداخت خواهد شد.

وی افزود: برنامه دیگری در هیات دولت به تصویب رسیده که پرداخت تسهیلات ۳ هزار میلیارد تومانی با نرخ سود ۴ درصد برای کشاورزان خسارت دیده می باشد و مهم ترین مسئله در ارائه این تسهیلات عدم توجه به بدهی ، معوقات و چک های برگشتی کشاورزان ، دامداران و فعالین بخش کشاورزی خواهد بود.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان به هوشمندانه بودن شعار سال ۱۴۰۰ توسط مقام معظم رهبری تاکید کرد و گفت: در این شعار مانع زدایی یکی از مسائل مهم است که مقام معظم رهبری به آن تاکید کرده اند و با شروع سال ۱۴۰۰ سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی اقدام به تشکیل کمیته ویژه با  عضویت مدیران دستگاه های دولتی دیگر نمود  و در هر سه بخش تولید، پشتیبانی و مانع زدایی اقداماتی انجام گرفته است.

مهندس نقیلی در ارتباط با مکانیزه کردن و تبدیل کشاورزی سنتی به صنعتی گفت: مسلماً این اقدام باعث افزایش بهره وری و تولید خواهد بود اما برای رسیدن به این هدف سرمایه و علم روز نیاز است که خوشبختانه وجود مراکز علمی مثل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی در درون مجموعه جهاد کشاورزی ما را در رسیدن به این هدف یاری خواهد کرد.