۞
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اختصاصی خبر صبح » اقتصاد » پیشخوان » گزارش
  • شناسه : 11841
  • 20 جولای 2021 - 8:35
خريد بيش از ۲ هزار تُن کلزا در آذربايجان‌شرقي
خريد بيش از ۲ هزار تُن کلزا در آذربايجان‌شرقي

خريد بيش از ۲ هزار تُن کلزا در آذربايجان‌شرقي

گروه گزارش: مهندس اکبر فتحي، رئيس سازمان جهادکشاورزي آذربايجان‌شرقي با بیان این که در مدت سپري شده از سالجاري ۲ هزار و ۱۱۶ تن کلزا از کشاورزان اين استان خريداري شده است، افزود: از اين مقدار کلزاي خريداري شده ۳۵۰ تن به صورت تضميني از کلزاکاران استان، خريداري و تحويل گرفته شده است. وي گفت: يک […]

گروه گزارش: مهندس اکبر فتحي، رئيس سازمان جهادکشاورزي آذربايجان‌شرقي با بیان این که در مدت سپري شده از سالجاري ۲ هزار و ۱۱۶ تن کلزا از کشاورزان اين استان خريداري شده است، افزود: از اين مقدار کلزاي خريداري شده ۳۵۰ تن به صورت تضميني از کلزاکاران استان، خريداري و تحويل گرفته شده است.

وي گفت: يک هزار و ۴۶۶ تن کلزا نيز به صورت قرادادي و انعقاد قرارداد با کلزاکاران استان خريد انجام شده است، ضمن اينکه کارخانه‌هاي متفرقه نيز ۳۰۰ تن نياز خود را تامين کرده اند. همچنین تاکنون ۵۰ درصد مطالبات کلزاکاران آذربايجان شرقي معادل ۸۷ ميليارد ريال به آنان پرداخت شده و بقيه نيز به زودي و به تدريج پرداخت مي‌شود.

وي با اشاره به سطح زير کشت ۲ هزار و ۳۳۰ هکتاري کلزا در استان تشريح کرد: با توجه به کمبود منابع آبي، کشت محصولات پاييزه مانند کلزا به دليل مصرف آب کمتر، از برنامه‌هاي داراي اولويت سازمان جهاد کشاورزي استان است.

مهندس فتحي افزود: در عين حال تأکيد سازمان جهادکشاورزي استان آذربايجان شرقي بر اين است که کلزا در تناوب با غلات کشت شود، زيرا سبب حاصلخيزي خاک، کاهش آفات، بيماري‌ها و علف‌هاي هرز شده و با کشت متناوب در سال زراعي بعد، سبب افزايش توليد غلات نيز مي‌شود.

رئيس سازمان جهادکشاورزي آذربايجان شرقي ادامه داد: با افزايش کشت و توليد دانه‌هاي روغني از جمله کلزا، از تفاله آن نيز پس از استحصال روغن در کارخانجات روغن کشي براي خوراک دام و طيور استفاده مي‌شود که اکنون کشور به ميزان زيادي به واردات کنجاله کلزا وابسته است.

وي همچنين از خريد تضميني ۵۳ هزار تن گندم تا روز گذشته ۲۷ تيرماه در استان خبر داد و در تشريح جزئيات اين خريد تضميني، اظهار کرد: به ميزان ۴۳ هزار و ۳۴۵ تن گندم تنها از طريق اداره کل غله استان خريداري شده و شرکت تعاون روستايي نيز ۳۹۰۳ تن گندم را به صورت تضميني خريد کرده است که در مجموع خريد تضميني ۴۷ هزار و ۲۴۸ تن گندم در سامانه به ثبت رسيده است.

وي افزود: ۵۶۰۰ تن گندم بذري نيز در راستاي بذرگيري و تحويل آن به کشاورزان استان جهت کشت گندم سال بعد، خريد شده است.

وي با بيان اين‌که در مدت مشابه سال گذشته به ميزان ۴۴ هزار و ۱۶۱ تن گندم خريداري شده بود، افزود: تا امروز بر اساس ميزان خريدي که در سامانه به ثبت رسيده، ۲۳۸۳ ميليارد و ۲۱۸ ميليون ريال هزينه خريد داشتيم که ۴۸ درصد آن يعني ۱۱۴۱ ميليارد و ۳۰۵ ميليون ريال پرداخت شده است. گندم کاران استان اکنون ۱۲۴۱ ميليارد و ۹۱۳ ميليون ريال از دولت جهت خريد تضميني گندم مطالبه دارند.

اخبار مرتبط:

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.