۞
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » جامعه » خبر اول
  • شناسه : 17674
  • 05 اردیبهشت 1401 - 18:10
  • نویسنده : معصومه درخشان
کارآفرینی
صندوق‌های کوچک از گره‌گشایی تا کارآفرینی

صندوق‌های کوچک از گره‌گشایی تا کارآفرینی

برای طرحی که می‌خواستیم انجام دهیم، هیچ تجربه و اطلاعاتی نداشتیم، نمی دانستیم واکنش مردم چگونه است،تصمیم گرفتیم اول اعتمادسازی کنیم، یاعلی گفتیم و کار آغازشد.

خبرصبح/گروه جامعه:ماه مبارک رمضان سال ۹۷ بود که فرمانده و اعضای شورای پایگاه مقاومت بسیج « عن النساء»  شهرستان هشترود گردهم آمده بودند و می‌خواستند طرحی را چکش‌کاری کرده و بعد از رفع نواقص آن اعلان عمومی کنند. در این میان موضوعی که خیلی قابل توجه بود پیش‌بینی نکردن واکنش مردم نسبت به اجرای طرح بود، چراکه اجراکنندگان طرح هیچ تجربه قبلی و اطلاعی در این زمینه نداشتند.

این طرح عبارت بود از «راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه در پایگاه» آن هم با شرایط و ضوابط خاصی که مد نظر بود و این موضوع، کار را کمی سخت‌تر کرده بود.

با خانم آرزو زندی، فرمانده پایگاه مقاومت بسیج « عن النساء» شهرستان هشترود هم صحبت شده‌ایم تا از تجربه راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه تعریف کند که در ابتدا کار سختی به نظر می‌رسید.

آرزو زندی در ابتدا صحبت‌هایش را  از چگونگی ابلاغ طرح آغاز و اظهار  داشت: طرح راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه از سوی بسیج سازندگی ناحیه هشترود اعلام شد ولی هیچ اطلاعاتی در مورد چگونگی اجرای آن و نحوه تشکیل آن در دسترس نبود، باید تدابیر لازم را با اعضای شورای پایگاه اتخاذ کرده و به بهترین شکل ممکن آن را اجرا می‌کردیم.

در ابتدا نگرانی‌های زیادی وجود داشت تاکنون تجربه اجرای چنین  طرحی را نداشتیم، نمی‌دانستیم واکنش مردم به اجرای طرح چگونه است، حتی در مورد نحوه اداره کردن آن نیز اطلاعات خاصی نداشتیم. هم‌فکری‌های زیادی انجام شد و بالاخره تصمیم گرفته شد اول اعتمادسازی کرده و کارهای صندوق را به خود اهل محل بسپاریم.

وی ادامه داد: در شهرستان هشترود پرس و جو کردیم دوستانی که تجربه راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه داشتند را پیدا کرده و از آنها درخواست کردیم در جلسات قرآنی و حلقه صالحین از تجربیات خودشان در این زمینه حرف زده و روند کار صندوق را تبیین کنند تا اعتمادسازی بین اعضاء صورت گیرد.

باید مردم اعتماد می‌کردند پولشان را کجا سرمایه‌گذاری می‌کنند 

فرمانده پایگاه مقاومت بسیج « عن النساء» افزود: به خدا توکل کرده و ابتدا از اعتمادسازی به صندوق قرض‌الحسنه شروع کردیم، باید مردم اطمینان خاطر پیدا می‌کردند پولشان را کجا سرمایه‌گذاری می.کردند تا به ایجاد صندوق تمایل پیدا کنند.

اول در مسجد ولیعصر و حسینیه با برگزاری جلسات متعدد اطلاع‌رسانی کرده و سپس هیات امنای معتمد صندوق قرض‌الحسنه از بین آنها انتخاب شد همچنین در کنار آنها نیروهای جوان نیز برای انجام کارهای مربوط به حسابداری و دفتری همکاری کردند.

با ۴۰ نفر صندوق ایجاد شد

آنطور که خانم زندی توضیح می‌دهد: صندوق  قرض‌الحسنه با نام « شهید رضازاده»  با ۴۰ نفر عضو شروع به کار کرد. در ابتدا از بین خانواده و آشنایان شروع کرده و هر کدام ماهانه ۵۰ هزار تومان واریز می‌ کردیم.

در بانک انصار حسابی برای صندوق قرض‌الحسنه باز شد، این حساب را تا ۶ ماه مسدود کرده بودیم تا حق برداشت به کسی داده نشود همچنین اعضای هیأت امناء نیز خودشان مبلغ ۵۰ هزار تا ۱۰۰هزار تومان واریز می‌کردند.

حالا که صندوق قرض‌الحسنه شکل گرفته بود و خود جوانان پایگاه کارهای حسابداری و دفتری آن را انجام می‌دادند کم کم اعتمادها زیاد شد، اعضای اولیه ۴۰ نفری افزایش یافت و به ۱۵۰ نفر رسید و آنطور که خانم زندی در توضیحات خود اضافه کرد: در حال حاضر ۱۵۰ نفر عضو صندوق هستند که در ۷ گروه ساماندهی شده‌اند و هر گروه یک نفر سرگروه دارد که افراد جدید را جذب کرده و مراحل فعالیت صندوق را توضیح می‌دهد. اعضای هر گروه به تعداد ۱۵ تا ۲۵ نفر متغیر هستند.

پرداخت وام ۱۰ برابر سپرده اولیه

۶ ماه از راه‌اندازی صندق سپری شده است، افراد نیازمندی که برای وام درخواست داده بودند در اولویت پرداخت قرار گرفتند و ۱۰ برابر سپرده آنها وام تعلق می‌گرفت. مثلا فردی که ۱۰۰ هزار تومان پس‌انداز داشت مبلغ یک میلیون تومان وام می‌گرفت.

حتما شما نیز تجربه عبور از هفت خوان رستم را  برای گرفتن یک فقره وام  ۱۰ میلیونی را از بانک دارید و قطعا برای گرفتن پنج میلیون تومان وام و حتی کمتر از این مبلغ کلی در بانک معطل شده و علاوه بر گرفتن اصل مدارک و کپی آنها و داشتن ضامن معتبر بازهم موفق نشده‌اید از تسهیلات بانکی استفاده کنید آن هم وام‌هایی با سود ۱۸ درصد و بالاتر.

حالا چند سالی است که به همت بسیج سازندگی و اجرای طرح « صندوق‌های قرض‌الحسنه» در محلات و شهرستان‌های مختلف گرفتن وام برای بسیاری از افرادی که عضو این صندوق‌های قرض‌الحسنه می‌شوند بسیار آسان شده است و افراد می‌توانند به راحتی از تسهیلات قرض‌الحسنه بهره‌مند شوند. صندوق قرض‌الحسنه شهید رضازاده در شهرستان هشترود یکی از همان صندوق‌های قرض‌الحسنه است که کار دریافت وام را آسان تر کرده است.

عضو هیأت امنای صندوق شهید رضازاده افزود: برنامه مصوب شده این بود افرادی که تمکن مالی داشتند ماهانه ۱۰۰ هزار تومان و افرادی که نیازمند بودند پنج الی ۱۰ هزار تومان به حساب صندوق واریز می‌کردند.  به عنوان مثال یکی از خانم‌ بسیار نیازمند که حتی نمی‌توانست حق عضویت پرداخت کند برای اینکه منتی هم به کسی نباشد ماهانه پنج هزار تومان واریز می‌کرد.

وامی که چرخ خیاطی خرید/ پرورش بلدرچین در بالکن خانه

زندی با اشاره به عناوین وام های درخواستی گفت: وام‌های زیادی برای اشتغال داده شده است به عنوان مثال یکی از خانم‌های عضو صندوق با کمک شوهرش وام ۲ میلیون تومانی برای اشتغال دریافت کرد. در ابتدا مواد اولیه پرورش بلدرچین را خریداری کرد، برای اینکه کارش رونق بگیرد از بالکن منزلش برای این کار شروع کرد ما نیز او را حمایت کردیم، البته دستگاه‌ها را خودش خریده بود و بعد از آن او به بسیج سازندگی معرفی شد و دو نوبت وام ۱۵ میلیون تومانی دریافت کرد و کارش را ادامه داد و اکنون به لطف خدا کار آنها رونق گرفته است.

فرمانده پایگاه شهید شهید رضازاده خاطرنشان کرد: افرادی بودند که مهارت خیاطی داشتند ولی پول کافی برای خرید چرخ یا سایر تجهیزات خیاطی را نداشتند  امام صندوق با ارائه تسهیلات اقدام به خرید چرخ خیاطی کرد تا آنها بتوانند در منزل کار خیاطی خود را رونق دهند به عنوان مثال دو سال پیش یکی از اعضاء با وام یک و نیم میلیونی یک دستگاه چرخ خیاطی خرید و در منزل شروع به کار کرد.

پرداخت وام برای راه‌اندازی کارگاه خیاطی، قالیبافی، وام معیشتی  یکی دیگر از انواع وام‌های پرداخت شده در این صندوق است که خانم زندی در این رابطه گفت: در پرداخت وام معیشتی اولویت‌بندی صورت می‌گیرد. مثلا فردی برای خرید جنس برای مغازه‌اش دچار مشکل شده و به علت گرانی اجناس نمی‌توانست جنس جدید بخرد، بنابراین به او وام معیشتی ۲ میلیون تومانی پرداخت  گردید تا اجناس جدید برای مغازه خریده و کرش را توسعه  دهد.

بازپرداخت وام با ۲ درصد سود

بنابه گفته وی، وام‌های این صندوق با دو درصد سود از طرف وام گیرندگان بازپرداخت می‌شود. مثلا فردی که یک میلیون تومان وام گرفته ماهانه ۱۰۰ هزارتومان به عنوان قسط وام واریز می‌کند ولی اگر توانایی مالی ضعیفی داشت ۵۰ هزار تومان پرداخت می‌کند.

استقبال خانم‌ها از وام های یک میلیونی و ۲ میلیونی زیاد است و تاکنون به ۳۵ نفر وام تعلق گرفته و سقف وام‌های پرداختی از یک میلیون تا پنج میلیون تومان است و اولویت  پرداخت وام برای اعضای صندوق قرض‌الحسنه  است.

برای سایر صندوق‌ها قوت قلب شده‌ایم

حالا آوازه این صندوق قرض‌الحسنه  در کل شهرستان پیچیده و هیأت امنای سایر مساجد نیز برای اجرای این طرح در مسجد خودشان قوت قلب پیدا کرده‌اند به‌طوریکه خانم زندی در این زمینه می‌گوید: حالا که عملکرد موفقیت‌آمیز صندوق قرض‌الحسنه دهان به دهان چرخیده و به گوش سایرین هم رسیده و بعد از یک سال همه شاهد موفقیت‌آمیز بودن این طرح شده‌اند از کل شهر می‌خواهند در صندوق ما عضو شوند.

حالا با کمک بسیج سازندگی و داشتن تجربه کافی در اداره کردن این صندوق باید گفت: هفت صندوق جدید راه‌اندازی شده است و از بنده برای سخنرانی و تشریح فعالیت صندوق و تجربه موفق آن در مساجد و پایگاه‌های مختلف دعوت می‌کنند، تجربه موفق ما باعث شده است آقایان نیز این کار را شروع کنند.

سهم خیرین

در حال حاضر هفت گروه فعال است و افراد از ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار تومان در این صندوق سپرده‌گذاری می‌کنند. در حقیقت به وسع و توان مالی افراد بستگی دارد. خیرینی هم وجود دارند که سه سال است در این صندوق سپرده‌گذاری کرده‌اند ولی درخواست وام نکرده‌اند. یا فرد خیر دیگری وجود دارد که یک میلیون تومان به صندوق کمک کرده و اعلام می‌کند این مبلغ را به فرد نیازمند وام دهید و بعد از یک سال پول مرا برگردانید.

فرمانده پایگاه  عن النساء  ادامه داد: بعد از سه سال برای عضویت جدید گروه جدید تشکیل می‌شود، تعداد اعضای گروه‌ها نباید کمتر از ۱۰ نفر باشد، باید تعداد اعضاء ۱۰ تا ۲۰ نفری باشد.گروه جدید نیز از روز افتتاح حساب و واریز تا ۶ ماه نمی‌توانند برداشت کنند بعد از آن درخواست وام نوشته شده و کار ادامه پیدا می‌کند.

وام قرض‌الحسنه خیاطی، قالیبافی، معیشتی، تعمیر خودرو، خرید جنس برای مغازه و …از جمله وام‌های پرداختی این صندوق است.

چک‌هایی که پاس می‌شوند

 فرمانده پایگاه مقاومت ” عن النساء” بخش دیگری از وام‌ها را وام.های ضروری برای  پاس کردن چک‌های برگشتی اعضای صندوق ذکر کرد و افزود: متاسفانه با شیوع ویروس کرونا معیشت مردم دچار سختی‌های زیادی شده است و مردم به راحتی نمی‌توانند چک‌های خود را پاس کنند، در طی این مدت دو فقره وام سه میلیون تومانی به دو نفر که چک برگشتی داشتند پرداخت شد. یکی از این افراد حتی قادر نبود ۲۰۰ هزار تومان قسط ماهانه وام را پرداخت کند که ما مبلغ قسط ماهانه این فرد را به ۵۰ هزار تومان کاهش دادیم.

وام‌های گره‌گشا

وی با بیان اینکه در ایام کرونا این وام‌های قرض‌الحسنه گره‌گشای بسیاری از خانواده‌ها شده است  خاطرنشان کرد: صندوق قرض‌الحسنه کمک بسیار بزرگی برای محله بود، نیازمندان محله شناسایی شد و به اعضای صندوق نیز کمک زیادی صورت گرفت.

همچنین به پنج نفر از خانواده‌ها نیز برای تامین جهیزیه وام پرداخت شد، دختران جوانی که ازدواج کرده بودند ولی پدر و مادر برای تامین مایحتاج ضروری جهیزیه معطل بودند وام به آنها تعلق گرفت.

همچنین آنها را به مراکز خیریه بزرگتری معرفی کردیم تا کمک بیشتری دریافت کنند. در اوائل سال ۹۸ به پنج خانواده وام پنج میلیون تومانی برای کمک هزینه خرید جهیزیه پرداخت شد.

حالا خانم زندی از اعتماد مردم به صندوق قرض‌الحسنه  حرف می‌زند. مردمی که  با باز شدن گره‌های زندگی خود گل لبخند بر لب‌هایشان جاری می‌شود.

    پاسخ دادن

    ایمیل شما منتشر نمی شود.