۞
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » دانش و زندگی
  • شناسه : 21235
  • 13 سپتامبر 2022 - 2:38
کبد چرب
مهمترین روش برای درمان کبد چرب

مهمترین روش برای درمان کبد چرب

خبرصبح/ گروه دانش و زندگی: متخصص طب ورزشی گفت: کبد چرب بیماری شایعی است که امروزه ثابت شده شایع‌ترین علت کبد چرب، اضافه وزن و چاقی است. علی مظاهری نژاد، متخصص طب ورزشی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما در خصوص تفاوت ورزش و فعالیت فیزیکی، توضیحاتی داد: فعالیت […]

خبرصبح/ گروه دانش و زندگی: متخصص طب ورزشی گفت: کبد چرب بیماری شایعی است که امروزه ثابت شده شایع‌ترین علت کبد چرب، اضافه وزن و چاقی است. علی مظاهری نژاد، متخصص طب ورزشی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما در خصوص تفاوت ورزش و فعالیت فیزیکی، توضیحاتی داد: فعالیت فیزیکی به فعالیتی اطلاق می‌شود که به وسیله عضلات اسکلتی بدن صورت می‌گیرد و انرژی مصرف می‌کند؛ مانند جارو کردن، بالا رفتن از پله‌ها و نظافت.

وی ادامه داد: اگر فعالیت بدنی تکرار شونده، برنامه ریزی شده و هدفمند باشد، نام ورزش را به خود اختصاص می‌دهد. نکته دیگر شدت ورزش است که به سه دسته خفیف، متوسط و شدید طبقه بندی می‌شود.
متخصص طب ورزشی ابراز کرد: در ورزش خفیف هنگام ورزش کردن به راحتی می‌توانیم صحبت کنیم. اگر در حین ورزش با هر ۴ الی ۵ کلمه نفس نفس بزنیم این فعالیت ورزشی متوسط محسوب می‌شود و اگر هر ۱ الی ۲کلمه، نفس نفس بزنیم، در حال انجام ورزش شدید هستیم.

مظاهری نژاد تصریح کرد: در ورزش کردن نوع شدید، مدت زمان ورزش کمتر خواهد بود.در فرد سالمی که هیچ مشکلی ندارد، انجام ۱۵۰ الی۳۰۰ دقیقه ورزش در هفته با شدت متوسط و یا ۷۵ الی ۱۵۰ دقیقه با شدت زیاد، توصیه می‌شود.وی اضافه کرد:‌برای کسانی که وقت زیادی برای ورزش کردن ندارند توصیه به انجام ورزش‌های متناوب با شدت‌های شدید می‌شود. در مطالعات اخیر ثابت شده که اگر با فواصل حتی یک دقیقه ورزش کنید مفید است؛ زیرا اثرات آن به شکل تجمیعی حساب می‌شود؛ البته به شرط آنکه در طول روز در مجموع حداقل ۳۰ دقیقه ورزش متوسط را انجام داده باشیم که ۵ روز در هفته هم تکرار شده باشد.

متخصص طب ورزشی در پاسخ به این سوال که آیا افرادی که در هفته یکبار به کوه می‌روند و ۱۵۰ دقیقه ورزش می‌کنند را می‌توان جزو حرکات ورزشی هفتگی آن‌ها محسوب کرد، افزود:بله این افراد حتما به حرکات ورزشی هفتگی خود ادامه دهند.مظاهری نژاد از تعداد گام‌های افراد در شبانه روز به عنوان انجام حرکات ورزشی نام برد و گفت: ایده آل این قدم‌ها حدود ۱۰ هزار گام در طول شبانه روز است که در صورت شدت بخشیدن به این گام ها، می‌توان آن را به ۸ هزار عدد هم رساند.

وی گفت:عملی‌ترین نوع ورزش که نیاز به هیچ گونه زمان و مکان خاصی ندارد، انجام پیاده روی روزانه با این روش است.کارشناس برنامه در خصوص نوع ورزش و اهمیت آن، گفت: ورزش‌ها به سه گروه هوازی، مقاومتی و انعطاف‌پذیری تقسیم بندی می‌شوند. در ورزش‌های هوازی، زمان نقش موثری دارد؛ مانند دویدن، راه رفتن، والیبال… ورزش‌های قدرتی، ورزش‌هایی هستند که در مقابل یک مقاومت انجام می‌گیرند؛ مانند شنای سوئدی، ورزش با وزنه و کش.

این استاد دانشگاه متذکر شد:‌ورزش‌های قدرتی باید از یک حداقلی برخوردار باشند؛ برای نمونه حداقل باید دو الی سه روز در هفته ورزش قدرتی انجام شود. قابل ذکر است یک روز فاصله بین انواع ورزش قدرتی لازم است. ورزش‌های انعطاف پذیری، کششی هستند و انجام حداقل دو روز از این نوع ورزش در هفته پیشنهاد می‌شود.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در افراد مبتلا به کبد چرب تنها راه بهبود ورزش است. کبد چرب بیماری شایعی است که امروزه ثابت شده شایع‌ترین علت کبد چرب، اضافه وزن و چاقی است. روش ارجح برای کاهش وزن رژیم غذایی همراه با ورزش است.

این متخصص طب ورزشی گفت: افراد لاغری که مبتلا به کبد چرب هستند، حتما باید ورزش کنند همچنین تاکید کرد: اگر هنگام ورزش کاهش وزن پیدا نکنید، مطمئن باشید این ورزش در درمان کبد چرب شما موثر بوده است.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: به میزان کالری مورد نیاز روزانه بدن متابولیسم پایه گفته می‌شود. بدن ما حتی هنگام استراحت با انجام عملکرد‌های اساسی برای حفظ زندگی، کالری می‌سوزاند؛ به طور مثال کالری مورد نیاز برای گردش جریان خون در هنگام استراحت.

وی گفت: در هنگام ورزش به آنزیم‌های کبدی کمک می‌کنیم که فعال شوند و چربی‌ها را به سلول بفرستند تا سوخته شوند؛ بدین ترتیب چربی‌های موجود در کبد به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند.کارشناس برنامه گفت: با اندازه گیری میزان انرژی پایه هر فرد وضرب آن در وزن فرد و همچنین عدد.۳.۵ و تقسیم به عدد۲۰۰عددی به دست می‌آید که نشان دهنده انرژی است که در این فرد پس از انجام دادن یک دقیقه فعالیت، سوزانده می‌شود که اگر ۶ ماه با سوزاندن چنین انرژی ورزش کنید به احتمال زیاد موفق به درمان کبد چرب خود خواهید شد.وی متذکر شد: اگر فردی پس از گذشت ۶ ماه با سوزاندن کالری تعیین شده در این فرمول، کاهش وزن پیدا نکنند، نیاز به مراجعه به پزشک متخصص گوارش خواهد داشت.

برچسب ها

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.