۞
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » دانش و زندگی
  • شناسه : 21360
  • 19 سپتامبر 2022 - 14:04
زایمان طبیعی
چرا زایمان طبیعی و نحوه برخورد با مادران مهم است؟

چرا زایمان طبیعی و نحوه برخورد با مادران مهم است؟

تجربه شیرین مادر شدن که باید از زیباترین لحظات زندگی یک زن باشد، به لطف بدرفتاری پرنسل زایشگاه از پزشک گرفته تا ماما و نیروی خدمات به تلخ‌ترین تجربه مادر در زندگی تبدیل می‌شود. کم و کیف این اتفاقات به کرات در رسانه‌ها بازگو شده است.

خبرصبح/گروه دانش و زندگی: محمد احسانی‌کیا، کارشناس سلامت در یادداشتی نوشت: یکی از سیاست‌هایی که پس از سال‌ها تعلل در دولت حجت‌الاسلام رئیسی در دستور کار قرار گرفت مسئله جمعیت و فرزندآوری بود. چراکه بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی نظام در سال ۱۳۹۳ قریب به ۷ سال اقدام مثبت قبال توجهی در دولت تدبیر و امید رخ نداد و با از دست رفتن ۷ سال از فرصت طلایی فرزندآوری دهه شصتی‌ها بالاخره  قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در سال  ۱۴۰۰ توسط مجلس شواری اسلامی تصویب شد و دولت نیز چند ماه بعد این قانون را ابلاغ کرد.

درباره اینکه موضوع تغییر ساختار سنی جمعیت کشور چه مقدار مهم است و پیری جمعیت برای کشور چه تبعاتی دارد صحبت‌های زیادی شده است و اهمیت این مسئله برکسی پوشیده نیست. اما باتوجه به فرصت کمی که برای استفاده از ظرفیت فرزندآوری زوجین دهه شصتی داریم و بحرانی که در سایه عدم توجه به این فرصت برای کشور متصور است، باید ببینیم این سیاست‌ها در عمل چه مقدار موثر بوده است؟ آیا دولت عزم جدی برای اجرای آن دارد؟ آیا دستگاه‌های مختلف وظایف خود را انجام داده‌اند؟ اگر آری آیا این اقدامات موثر بوده است یا نه؟

باتوجه به اینکه رئیس جمهور قانون را به تمامی دستگاه‌ها ابلاغ کرده است و تاکنون دو جلسه ستاد ملی جمعیت نیز با حضور رئیس جمهور تشکیل شده است، به نظر مقامات ارشد دولت عزمی جدی در اجرای این قانون دارند، اما آیا تشکیل این جلسات و گزارشات بلند بالای دستگاه‌ها در عمل موثر بوده است؟

از نظر بنده خیر، چراکه هم‌زمان با اینکه وزیر اقتصاد مطابق قانون به بانک‌ها اعلام می‌کند، اعطای وام صرفا بایک ضامن و سفته انجام بشود، مردم در هفت خان بانک‌ها به دنبال چندین ضامن معتبر می‌گردند و درحالی که ماردان به فررندآوری و زایمان طبیعی تشویق می‌شوند، در زایشگاه‌های دولتی بدترین برخوردها و بی‌حرمتی‌ها با مادران انجام می‌شود. طوریکه تجربه شیرین مادر شدن که باید از زیباترین لحظات زندگی یک زن باشد، به لطف بدرفتاری پرنسل زایشگاه از پزشک گرفته تا ماما و نیروی خدمات به تلخ‌ترین تجربه مادر در زندگی تبدیل می‌شود. کم و کیف این اتفاقات به کرات در رسانه‌ها بازگو شده است.

اما سخن اصلی با دولت مردان دولت سیزدهم، بازشدن گره مشکلات زندگی مردم، از اقتصاد گرفته تا فرزندآوری و … با تعارفات و تشریفات بین دستگاهی و نامه‌نگاری حل نمی‌شود. اینکه دستگاه‌های مختلف گزارشات چند ده صفحه‌ای از نامه‌نگاری‌های خود برای شما ارائه می‌کنند به معنی انجام وظایف و رسیدن به هدف مطلوب شما نیست. نمونه این تضاد را می‌توانید در مسئله زایمان طبیعی به خوبی مشاهده کنید، که چندین آیین‌نامه و قانون و گزارش‌ اقدامات کذایی نتوانسته اوضاع نامناسب آنرا تغییر دهد. همچنان آمار سزارین بیشتر از 53 درصد و زایمان طبیعی غولی ترسناک برای مادران است.

اما چرا زایمان طبیعی و نحوه برخورد با مادران مهم است؟

پاسخش در محل قرارگیری آن در فرایند فرزندآوری و شرایط مادر در آن لحظات نهفته است. درحالی که دائما از رسانه‎‌‌های مختلف مردم تشویق به فرزندآوری می‌شوند و مسئولین دائما از حمایت‌هایی که به واسطه تعدد فرزندان از خانواده‌ها صورت می‌گیرد سخن می‌گویند، مادران در زایشگاه‌های ما مورد تحقیر و توهین قرار می‌گیرند و به گفته بسیاری از همین مادران، دیگر حتی به فرزندآوری فکر هم نمی‌کنند. این اتفاقات در شرایطی میوفتد که مادران بیشترین نیاز را به دریافت حمایت‌های عاطفی و روانی دارند. این یعنی فاصله زیادی بین سیاست‌های کلی نظام، قانون جوانی جمعیت و مصوبات دولت، با آنچه که مردم در عمل تجربه می‌کنند وجود دارد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.