۞
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اختصاصی خبر صبح » پاسخ به شایعات » خبر اول » سیاست
  • شناسه : 23345
  • 21 آبان 1401 - 10:58
  • نویسنده : شیوا صفری
  • منبع : خبر صبح
سرمایه‌گذاری بزرگ سعودی‌ها برای حمایت از جریان‌های تجزیه‌طلب در ایران
سرمایه‌گذاری بزرگ سعودی‌ها برای حمایت از جریان‌های تجزیه‌طلب در ایران
در گفتگوی خبر صبح با کارشناس ارشد روابط بین‌الملل تشریح شد:

سرمایه‌گذاری بزرگ سعودی‌ها برای حمایت از جریان‌های تجزیه‌طلب در ایران

سال‌ها پیش مشاور سابق سنای آمریکا گفت: «اسرائیل و عربستان به دنبال از بین رفتن قدرت منطقه‌ای ایران هستند و یکی از راهکارهای آنها تجزیه ایران است. به گفته‌ی او، اخیرا در واشنگتن نیز زمزمه‌ها در مورد اختلافات قومی در ایران زیاد شده است»

گروه سیاست/ شیوا صفری؛ سال‌ها پیش «جیمز جورج جترس» مشاور سابق سنای آمریکا گفت: «اسرائیل و عربستان به دنبال از بین رفتن قدرت منطقه‌ای ایران هستند و یکی از راهکارهای آنها تجزیه ایران و تکه پاره کردن آن است. به گفته‌ی او، اخیرا در واشنگتن نیز زمزمه‌ها در مورد اختلافات قومی در ایران زیاد شده است». به نظر می رسد که اقدامات عربستان در این مورد عمیق‌تر از واشنگتن باشد بطوری که اخیرا ریاض با راه اندازی دهها رسانه فارسی زبان به دنبال پیشبرد برنامه خود است. براساس گزارش خبرگزاری تسنیم؛ «عربستان سعودی بودجه هنگفت ۲۵۰ میلیون دلاری شبکه «ایران اینترنشنال» را تأمین می‌کند.» عربستان سعودی در راستای توسعه‌ی جنگ رسانه‌ای علیه ایران، این شبکه را راه‌اندازی کرد و به سرعت عوامل سایر شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی و برخی عوامل صدا و سیمای ایران را جذب کرد و با هزینه بسیار کلان برای جذب سریع مخاطب تحرکاتی انجام داد. اسناد سرمایه‌گذاری‌های عربستان در این رسانه در حدی زیاد است که با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توان به بخش قابل توجهی از آنان دسترسی پیدا کرد. حالا با وجود برخی ناآرامی‌ها در ایران، به نظر می‌رسد بازوی رسانه‌ای ریاض بیش از پیش فعالا شده باشد تا از این آب گل آلوده بتواند ماهی خود را بگیرد. در این ارتباط با حسن هانی زاده، این کارشناس ارشد روابط بین‌الملل گفتگویی انجام دادیم که در ادامه می‌آید:

عربستان سعودی بودجه هنگفت 250 میلیون دلاری شبکه «ایران اینترنشنال» را تأمین می‌کند.

عربستان سعودی بودجه هنگفت ۲۵۰ میلیون دلاری شبکه «ایران اینترنشنال» را تأمین می‌کند.

عربستان همواره نقش تخریبی در محور مقاومت ایفا کرده است‌

حسن هانی زاده در گفت‌وگو با خبر صبح در مورد سرمایه‌گذاری بزرگ عربستان سعودی برای حمایت از جریان‌های تجزیه‌طلب اظهار داشت: در واقع عربستان سیاست شفافی نسبت به ایران نداشته و همواره نقش تخریبی در محور مقاومت ایفا کرده است‌. نقش عربستان در ایجاد شکاف بین جریان‌های عراق و دخالت تخریبی در سوریه، لبنان و جنگ یمن نشان می‌دهد که سیاست ریاض تابعی از سیاست‌های ایالات متحده و رژیم صهیونسیتی است. از همین روی، عربستان از هر فرصتی برای انزوای ایران استفاده می‌کند، برای نمونه در حوادث اخیر این کشور با داشتن یکصد شبکه ماهواره‌ای و رسانه‌ی فعال با گردش مالی سالانه ۱۰ میلیارد دلار در حوزه رسانه نقش تخریبی زیادی ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: به همین دلیل، عربستان با کمک مالی به تجزیه‌طلبان، سلطنت‌طلبان و منافقین سعی کرده مسائل اخیر را تشدید کند. همچنین بیشتر کمک‌های مالی عربستان سعودی به دشمنان ایران بویژه در راه‌اندازی شبکه‌های علیه ایران کاملا نقش پررنگی دارد و همواره تلاش کرده بوسیله عوامل خود ایران را تجزیه کند اما با شکست مواجه شده است. همچنین ریاض با استفاده از نفوذ خود در دو حوزه‌ی اسلامی و عربی سعی می‌کند کشور را منزوی و از نقش تاثیرگذار ایران در حل مناقشات منطقه‌ای جلوگیری کند.

نقش تجزیه‌طلبان در حوادث اخیر کشور کاملا پررنگ بوده

این کارشناس ارشد روابط بین‌الملل با اشاره به نقش ریاض در حوادث اخیر گفت: نقش تجزیه‌طلبان در حوادث اخیر ایران کاملا پررنگ بوده و عربستان با تشویق این افراد در حوادث روی داده، به دنبال تضعیف ایران بوده که با شما مواجه شده است. در واقع این کشور با داشتن پترودلارهای خود به دنبال ناآرامی در ایران است اما عربستان پس از ۷ سال جنگ در یمن و کشتار ده‌ها هزار کودک و زن یمنی، پذیرفته که این جنگ تاکنون ۳۵۰ میلیارد دلار برای عربستان هزینه به بار آورده و با شکست روبه رو شده است. در واقع محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، یک شخصیت دیکتاتور به مانند صدام در عراق بوده که در پی تضعیف تهران است.

همکاری عربستان-ترکیه- رژیم صهیونسیتی برای تغییر شطرنج جغرافیایی منطقه مشهود است

وی در ارزیابی از سفر اخیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی به باکو اظهار داشت: با توجه به اینکه روابط عربستان و ترکیه اخیرا بهبود یافته است، ریاض سعی می‌کند با حمایت از جمهوری آذربایجان و تجزیه‌ی ارمنستان، مانع نفوذ زمینی ایران به اوراسیا و آسیای میانه شود. از همین روی، همکاری عربستان-ترکیه- رژیم صهیونسیتی برای تغییر شطرنج جغرافیایی منطقه کاملا مشهود است بویژه اینکه در جنگ اخیر آذربایجان و ارمنستان همکاری عربستان و اسرائیل در تضعیف ایران و قطع زمینی ایران با ارمنستان پررنگ بود.

هانی زاده متذکر شد: جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای بزرگ و تاثیرگذار به لحاظ اجتماعی و ژئوپلیتیکی دارای توان و ظرفیت بالایی است و برخی از جریان‌های هیجانی و اجتماعی نمی‌تواند به تضعیف جایگاه ایران کمک کند. اما به هر حال تلاش برای تجزیه ایران، برخی از جریان‌ها آتش بیار معرکه شده‌اند که قطعاً با شکست مواجه می‌شوند و جمهوری اسلامی مانند بحران‌های دیگر، بسلامت از این حوادث عبور می‌کند و جایگاه ایران در منطقه نه تنها تضعیف بلکه تقویت نیز می‌شود.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.