۞
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پاسخ به شایعات » خبر اول » سیاست » گزارش
  • شناسه : 27261
  • 18 دی 1401 - 13:14
  • منبع : خبر صبح
چالش های زیست محیطی در ایران و قفقاز جنوبی  با تکمیل پروژه‌ی «داپ» در ترکیه
خبر صبح بررسی می‌کند:

چالش های زیست محیطی در ایران و قفقاز جنوبی با تکمیل پروژه‌ی «داپ» در ترکیه

سدسازی ترکیه بر روی رودخانه ارس، حجم آب جاری این رود را  1.6 میلیارد متر مکعب کاهش داده و بحران آب را در شمالغرب ایران تشدید کرده است. بخش های وسیعی از کشتزارها و باغات استان‌های آذربایجان و اردبیل ایران و نیز جمهوری آذربایجان وابسته به آب این رودخانه است.

گروه سیاست: فعالان محیط زیست معتقدند که یک چالش محیط زیستی و کشاورزی بزرگ‌تر در راه ایران و قفقاز جنوبی است: ترکیه پس از سدسازی های پی در پی در سرچشمه‌های دجله و فرات که موجب بحران‌های زیست محیطی در سوریه و عراق و حتی موجب حرکت ریزگردها به سمت ایران شده است، یک سد بزرگ در ناحیه ساری‌قمیش استان قارص بر روی سرچشمه‌های رودخانه ارس تاسیس کرده است. بر اساس اعلام مقامات ترکیه‌ای، این سد بزرگ برای مهار آب رود ارس در ناحیه‌ی ساری قمیش به مرحله بهره برداری رسید.

بر اساس گزارش سایت «قارص مانشتی، تورکئر اوکسوز» استاندار قارص اعلام کرده است: ساخت سد و نیروگاه کاراکورت بر روی ارس، با امکانات داخلی و سرمایه ترکیه اجرا شد. این بزرگترین طرح حوزه آبخیزی رود ارس در منطقه استان قارص ترکیه است. سد کارا کورت و نیروگاه برق آبی این سد با توان ۱۰۰ مگاوات از سال ۲۰۱۷ میلادی در حال احداث بود که در سال ۲۰۲۰ میلادی تکمیل و بهره برداری شد.

بنا به گزارش اداره امور آب ترکیه؛ ارتفاع سد ۱۲۴ متر است. سد کارا کورت، آب شرب، کشت و صنعت و آبیاری دشت ایغدیر و استان قارص ترکیه را تامین می‌کند.  طول بدنه این سد ۱۴۲ متر و طول تاج سد ۴۹۷ متر و در ساخت این سد عظیم شش میلیون متر مکعب عملیات سنگ ریزی و اسفالت انجام شده است. حجم ذخیره آب سد کارا کورت حداقل یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب می‌باشد.  بعد از تکمیل این سد هر سال آبگیری خواهد شد و در ماه های دیگر که بارندگی و حجم آب کاهش خواهد یافت ، ذخایر آب سد مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

گفتنی است که سدسازی ترکیه بر روی رودخانه ارس، حجم آب جاری این رود را  ۱.۶ میلیارد متر مکعب کاهش داده و بحران آب را در شمالغرب ایران تشدید کرده است. بخش های وسیعی از کشتزارها و باغات استان‌های آذربایجان و اردبیل ایران و نیز جمهوری آذربایجان وابسته به آب این رودخانه است.

پیش بینی می شود ایران، ارمنستان و جمهوری آذربایجان تحت تاثیر این سد، دچار چالش‌های محیط زیستی بشوند. ترکیه از ابزار سدسازی بر بستر رودخانه ها به عنوان اهرمی ژئوپلیتیک علیه همسایگان خود استفاده می کند. جمله معروف تورگوت اوزال خطاب به کشورهای پایین دست رودخانه‌های دجله و فرات در دهه ۱۹۸۰ وجود دارد که نشان دهنده الگوی اصلی سیاست این کشور در زمینه آب است: «ما به عربها نمی گوییم که با نفت شان چه کار کنند. آنها هم به ما نگویند که با آب مان چه کار کنیم».

پروژه داپ یا سدسازی‌های گسترده بر روی رودخانه‌ی بین المللی ارس توسط ترکیه به صورت کاملا محرمانه و با سانسور رسانه ای به پیش برده می شود. بطوری که حتی یک مقاله در زبان‌های ترکی آناتولی، انگلیسی و همچنین فارسی در خصوص تبعات پروژه داپ وجود ندارد. این در شرایطی است که ادامه سدسازی ترکیه بر روی ارس، چنانچه شروع کاهش آب ارس پس از افتتاح و آبگیری سد کاراکورت از فوریه ۲۰۲۰ قراینی از آن را نشان داد، می تواند منجر به کاهش حقآبه زیست محیطی، شرب (شهری) ، کشاورزی و صنعتی و تبعات بسیار شدید بر شمال غرب ایران شود. در واقع اگر داپ به همان شکل گاپ به طور کامل اجرایی شود، عملا «تروریسم آبی» علیه مناطق شمالغرب ایران در یک بازه زمانی ده تا سی ساله رقم خواهد خورد.

 

 

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.