۞
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پیشخوان » سیاست » گزارش
  • شناسه : 28626
  • 04 بهمن 1401 - 15:00
  • منبع : خبر صبح
تاملی کوتاه بر فاجعه‌ی ۲۰ ژانویه در باکو

تاملی کوتاه بر فاجعه‌ی ۲۰ ژانویه در باکو

نیروهای گرگ خاکستری در این عملیات در روستای شاه آغاجی آستارا تمامی سه نفر اعضای خانواده گل آقا قلی اف و میهمان ایرانی آنها را گلوله باران کرده، کشتند و در عملیاتی گسترده و سراسری اموال تمامی افراد متمول در شهرستان های آستارا و ماسالی را به غارت بردند.

گروه سیاست: بسیاری از ناظران بی‌طرف از جمله زرتشت علیزاده، تحلیلگر برجسته آذربایجانی معتقدند که فاجعه ۲۰ ژانویه ۱۹۹۰ باکو براثر ندانم کاری و گرایش افراطی ابوالفضل ائلچی بیگ و دستور وی برای تجمع مردم در مقابل ارتش مسلح و بی رحم شوروی به وقوع پیوست و خود ابوالفضل ائلچی بیگ نیز بازیچه ای در کنترل حیدر علی اف بود که از ائلچی بیگ برای فراهم کردن زمینه بازگشت خود به قدرت در جمهوری آذربایجان با مهارت استفاده می کرد!

در جریان تحولات سال های آخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ با آنکه بدنه اصلی جنبش مردمی در جمهوری آذربایجان خواهان بازگشت به ریشه های اصیل اسلامی و شیعی مردم این سرزمین بود و مردانی همچون حاج علی اکرام علی اف ناردارانی این جریان را نمایندگی می کردند و  در درون جبهه خلق برای آزادی جمهوری آذربایجان حضور داشتند، جریان انحرافی و افراطی و تروریستی پان ترکیسم توانست با سوء استفاده از احساسات و هیجانات زودگذر، هدایت حرکت های مردمی را به دست بگیرد و ابوالفضل ائلچی بیگ به عنوان سردمدار جریان پان ترکیست افراطی در راس این حرکت ها قرار گرفت که مسیر فاجعه باری را برای جمهوری آذربایجان گشود و علاوه بر فاجعه ۲۰ ژانویه باکو، به فجایعی همچون جنگ اول قراباغ و بازگشت حیدر علی اف به قدرت در باکو منجر شد که تبعات آن همچنان گریبانگیر مردم مظلوم جمهوری آذربایجان است.

جریان افراطی و تروریست پان ترکیسم در اوایل دهه ۱۹۹۰ ، علاوه بر زمینه سازی برای فاجعه ۲۰ ژانویه باکو، خود نیز فجایع تروریستی در مناطق تالش نشین جمهوری آذربایجان مرتکب شد که عملیات دسته های “سازمان گرگ خاکستری” (بوزقورد تشکیلاتی) اسکندر حمیدوف، وزیر کشور وقت جمهوری آذربایجان که تحت عنوان عملیات سوبتروپیک ( (subtropik  نیروی ویژه وزارت کشور جمهوری آذربایجان در روستای “شاه آغاجی” شهرستان آستارا  انجام شد، از آن جمله بود.

نیروهای گرگ خاکستری در این عملیات در روستای شاه آغاجی آستارا تمامی سه نفر اعضای خانواده گل آقا قلی اف و میهمان ایرانی آنها را گلوله باران کرده، کشتند و در عملیاتی گسترده و سراسری اموال تمامی افراد متمول در شهرستان های آستارا و ماسالی را به غارت بردند.  این عملیات وحشیانه  سازمان گرگ های خاکستری به ریاست اسکندر حمیدوف که در ۱۶ جولای ۱۹۹۲ انجام شد.

بعدها اسکندر حمیدوف، وزیر کشور وقت جمهوری آذربایجان ادعا کرد که این عملیات علیه تالشان و افراد متمول تالش انجام نشده است، بلکه عملیات مشترک دادستانی و وزارت کشور برای دستگیری ایرانیانی بوده است که مواد مخدر به روستای شاه آغاجی آورده بودند!!

اسکندر حمیدوف ادعا کرد که پلیس آستارا و دادستانی آستارا بطور کامل در آن زمان توسط افراد ایران پرست پر شده بود و به همین علت ، وزارت کشور بطور مستقیم این عملیات را انجام داد!

جریان پان ترکیسم افراطی طی دو سال اخیر پس از جنگ دوم قراباغ نیز  با استفاده از هیجانات ناشی از این جنگ مجددا دوره جدیدی از افراطی گری های تروریستی و ایجاد خفقان و واهمه عمومی را در میان مردم جمهوری آذربایجان حاکم کرده است که قربانی اصلی آن فعالان شیعی در این کشور هستند.

 

 

 

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.