• امروز : شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 13 April - 2024
1
گروه گزارش خبر صبح بررسی می کند:

انتخابات و مردم؛ رابطه ای دو سویه

  • کد خبر : 55563
  • 09 اسفند 1402 - 10:06
انتخابات و مردم؛ رابطه ای دو سویه
انتخابات و مردم رابطه‌ای دو سویه و پیچیده دارند. از یک سو، مردم با شرکت در انتخابات، حق تعیین سرنوشت خود را دارند و در انتخاب کسانی که می خواهند جامعه‌ی آنها را اداره کنند، مشارکت می‌کنند؛ از سوی دیگر، انتخابات فرصتی برای مردم است تا نظر خود را در مورد مسائل مهم کشور بیان کنند و خواستار تغییرات مورد نظر خود باشند.

خبر صبح/گروه سیاسی: انتخابات و مردم رابطه‌ای دو سویه و پیچیده دارند. از یک سو، مردم با شرکت در انتخابات، حق تعیین سرنوشت خود را دارند و در انتخاب کسانی که می خواهند جامعه‌ی آنها را اداره کنند، مشارکت می‌کنند؛ از سوی دیگر، انتخابات فرصتی برای مردم است تا نظر خود را در مورد مسائل مهم کشور بیان کنند و خواستار تغییرات مورد نظر خود باشند. در این گزارش تلاش شده است تا به نقش مهم مردم در انتخابات و البته راهکارهای افزایش مشارکت آنها پرداخته شود. همچنین به موضوعاتی خواهیم پرداخت که ممکن است در اثنای انتخابات سر بزند و از آنها تحت عنوان چالش‌های انتخاباتی نام برده می‌شود.

 

نقش مردم در انتخابات و تاثیر آن در اداره‌ی کشور

رهبری تعبیرهای زیبایی از انتخابات و نقش مردم در آن دارند. از جمله این که؛ «انتخابات، مظهر حضور مردم و آزادی ملت ایران در انتخاب سرنوشت خود است. شما وقتی رئیس جمهور را انتخاب می کنید، یعنی تمام سررشته های اجرایی کشور را در دست کسی می‌گذارید که منتخب شما و برخاسته از رأی و اراده شماست. وقتی نمایندگان مجلس را انتخاب می‌کنید، یعنی قانونگذاری و همچنین نظارت بر کار اجرایی را به دست کسانی می سپرید که شما آنها را شناخته و انتخاب کرده‌اید؛ بنابراین شما هستید که انتخاب می‌کنید. این کار به معنای قدرت مردم در اداره کشور و در دست داشتن سرنوشت کشور به وسیله ملت است؛ این چیز کم و کوچکی نیست؛ این برای ما همه چیز است.»

در ادامه تلاش می‌شود تا به سه نقش مهم مردم در انتخابات و در ادامه سه تاثیر مهم آنها در آینده‌ی کشور با حضور در انتخابات اشاره شود:

نقش مردم در انتخابات

۱- انتخاب نمایندگان: مردم در انتخابات حق انتخاب نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری، مجلس خبرگان و شوراها را دارند.

۲- نظارت بر عملکرد مسئولان: مردم با شرکت در انتخابات می‌توانند بر عملکرد مسئولان نظارت داشته باشند و در صورت عدم رضایت، آنها را تغییر دهند.

۳- بیان نظرات و خواسته ها: انتخابات فرصتی برای مردم است تا نظرات و خواسته‌های خود را در مورد مسائل مهم کشور بیان کنند.

تاثیر مهم مشارکت مردم در اداره‌ی کشور

۱- تعیین سرنوشت: انتخابات به مردم این امکان را می دهد که سرنوشت خود را تعیین کنند و در انتخاب کسانی که می خواهند آنها را اداره کنند، مشارکت کنند.

۲- ایجاد فرصت برای تغییر: انتخابات فرصتی برای مردم است تا در صورت عدم رضایت از وضعیت موجود، خواستار تغییرات مورد نظر خود باشند.

۳- افزایش حس مسئولیت پذیری: انتخابات حس مسئولیت پذیری را در مردم افزایش می‌دهد و آنها را به مشارکت در امور کشور تشویق می کند.

 

چالش های پیش روی انتخابات

اما هر رفتار سیاسی من جمله انتخابات، همراه است با مجموعه‌ای از خروجی‌ها که ممکن است در مواردی جامعه را با چالش مواجه کند. در این بخش تلاش شده است تا به صورت تیتروار به برخی چالش‌هایی که ممکن است در روند یک انتخابات روی دهد اشاره شود:

عدم مشارکت مردم: یکی از چالش‌های پیش روی انتخابات، عدم مشارکت مردم در انتخابات است. عدم مشارکت و یا کمرنگ بودن مشارکت، پدیده‌ای است که در همه‌ی جوامع به ویژه جوامع صنعتی دیده می‌شود. زمانی که فرد احساس کند که حضور و یا عدم حضور وی در انتخابات هیچ تفاوتی در سیاست‌های آتی نخواهد داشت، ممکن است به مشارکت نکردن در انتخابات ترغیب شود.

خرید و فروش رای: خرید و فروش رای یکی دیگر از چالش‌های پیش روی انتخابات است که به سلامت انتخابات آسیب می زند. این خرید و فروش می‌تواند پشت خود مسائل مالی را داشته باشد و یا علقه‌های قومی و قبیله‌ای، بدون درنظر گرفتن توانایی‌های فرد، عاملی برای رای دادن (فروش رای) به یک فرد خاص باشد.

تبلیغات نامناسب: تبلیغات نامناسب و تخریب کاندیداها از دیگر چالش های پیش روی انتخابات است. به خصوص در انتخابات مجلس و شوراهای شهر همواره شاهد شکل گرفتن چنین رفتارهایی هستیم.

 

راهکارهای افزایش مشارکت مردم در انتخابات

در هر صورت مردم باید بدانند که چه رای بدهند و چه «خانه‌نشینی» را برگزینند، در نهایت افرادی انتخاب و مسئولیت‌ها را بر عهده خواهند گرفت هر چند اگر این افراد موافق و مطابق با میل «خانه‌نشین‌ها» نباشند. پس چه بهتر این که با مشارکت خود و دادن رای به کسی و کسانی که معتقدیم توانایی بیشتری نسبت به بقیه دارند، راه اصلاح امور را آنچنان که خود تمایل داریم هموارتر کنیم. در ادامه به برخی راهکارهایی که می‌تواند مشارکت مردم در انتخابات را افزایش دهد خواهیم پرداخت:

۱- افزایش آگاهی عمومی: افزایش آگاهی عمومی در مورد اهمیت انتخابات می تواند به افزایش مشارکت مردم در انتخابات کمک کند.

۲- اصلاح قوانین انتخاباتی: اصلاح قوانین انتخاباتی و رفع موانع موجود می‌تواند به افزایش مشارکت مردم در انتخابات کمک کند.

۳- ایجاد فضای سالم انتخاباتی: ایجاد فضای سالم انتخاباتی و جلوگیری از تخریب کاندیداها می‌تواند به افزایش مشارکت مردم در انتخابات کمک کند.

در نهایت باید گفت که انتخابات یک حق و یک وظیفه است و همه‌ی مردم حق دارند در انتخابات شرکت کنند و نظر خود را در مورد مسائل مهم کشور بیان کنند. چون مشارکت مردم در انتخابات، ضامن سلامت و استمرار نظام، کشور و خود مردم است.

لینک کوتاه : https://khabaresobh.ir/?p=55563

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.