• امروز : شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 13 April - 2024
1
بررسی موضوع «مشارکت حداکثری در انتخابات» در گفتگوی خبر صبح با هیات علمی دانشگاه تبریز:

بـدانید که رای شـما اثـر دارد/از انتخاب فله‌ای بپرهیزید و در انتخاب اصلح جدی باشید!

  • کد خبر : 55645
  • 10 اسفند 1402 - 10:41
بـدانید که رای شـما اثـر دارد/از انتخاب فله‌ای بپرهیزید و در انتخاب اصلح جدی باشید!
فرشبافیان می گوید: در نظام و حکومت اسلامی، انتخاب مدیران یا ناظران یا قانون گذاران همه‌ی این‌ها به نحوی مستقیم یا غیر مستقیم به مردم برمی‌گردد و مدیریت‌های خوب و بد نیز نتیجه انتخاب مردم است. پس ببینید که فرمایش مقام معظم رهبری چقدر مهم است. حرف رهبری مردم است.

گروه گزارش/ ژرفی مهر: طبق بیانات مقام معظم رهبری یک رویداد سرنوشت‌ساز در کشور اتّفاق خواهد افتاد و آن عبارت است از انتخابات: «قطعاً سرنوشت کشور در یک برهه‌ی زمانی در همه‌ی زمینه‌ها وابسته‌ی به عملی است که شما مردم ایران ان‌شاءاله انجام خواهید داد یعنی شما با حضور خودتان، با رأی خودتان، در واقع سرنوشت کشور را در همه‌ی ‌مسائل عمده رقم می زنید». «کار بزرگ مردم اوّلا اصل مشارکت، ثانیا نوع مشارکت و نوع انتخاب خواهد بود که امیدواریم خدای متعال همه‌ی دلهای ما را، دلهای ملّت ایران را هدایت کند تا بتوانیم به بهترین وجهی در این عرصه ظاهر بشویم». «به کوری چشم دشمنان انقلاب در طول سالهای متمادی، همه‌ی انتخابات‌ها سر وقت انجام گرفته؛ نه تعطیل شده، نه یک روز عقب افتاده؛ مردم در پای صندوقها حاضر شدند و رأی دادند. البتّه تبلیغات سوء آنها وجود داشته؛ از مدّتی قبل از انتخابات تا بعد از انتخابات این تبلیغات همیشه ادامه داشته. شاید در هیچ نقطه‌ای از عالم نتوانیم کشوری را پیدا کنیم که انتخاباتش این همه مورد تهاجم دشمنان قرار داشته باشد». «تجربه نشان داده و متن مردم نشان داده‌اند که هر چه دشمن خواسته، عکسش را انجام داده‌اند؛ هم در مورد انتخابات، هم در مورد راه‌پیمایی‌ها و مسائل گوناگون دیگر. این ‌دفعه هم ان‌شاءاله به توفیق الهی همین جور خواهد شد؛ مردم ان‌شاءاله حضور پیدا خواهند کرد و آبرو خواهند داد به نظام جمهوری اسلامی» و…

شور و شوق انتخاباتی به اوج خود رسیده است و ستادهای انتخاباتی هریک در گوشه‌ای به معرفی و تبلیغ کاندیداهای تایید صلاحیت شده ستادهای خود اهتمام گمارده و درصددند، آنچه را که باید به مردم انتقال دهند تا مردم انتخاب اصلح خود را انجام دهند. البته باید از این نامزدهای نمایندگی مجلس بپرسیم که آیا سه مسئله‌ی مهم حوزه انتخابیه را می‌دانند؟ برای ساماندهی قیمت خودرو چه راه حلی را در مجلس پیگیری می‌کنند؟ چه طرحی را جهت پیگیری مسائل مردم و تبدیل آن به قانون مد نظر دارند؟ مهم ترین مسئله‌ی کشور را چه می‌دانند؟ در صورت حضور در مجلس شورای اسلامی کدام مجموعه را اولویت تحقیق و تفحص می‌دانند و به دنبال آن خواهند بود؟ و چرا؟

گفتگوی امروز ما انتخابات حداکثری است که مقام معظم رهبری بدان اشاره کرده‌اند در همین راستا با دکتر «احمد فرشبافیان» هیئت علمی دانشگاه تبریز که استاد حوزه و دانشگاه نیز هستند این مورد بررسی شده است که خواندن آن خالی از لطف نیست.

 

انتخابات جزو مبانی هویتی انقلاب اسلامی است

دکتر «احمد فرشبافیان»، در مورد بحث انتخابات حداکثری  که مقام معظم رهبری به آن اشاره داشتند، به خبرنگار ما می‌گوید: «به قول مقام معظم رهبری، انتخابات جزو مبانی هویتی انقلاب اسلامی است. یعنی انقلاب، نظام و حکومت اسلامی، نظامی مردم سالار است. مردم سالاری یعنی اینکه ملت برای تعیین سرنوشت خود در این نظام حکومتی باید در هر زمینه‌ای وارد گود گردد و انتخابات نیز یکی از همین گودهای مهم و تعیین کننده است. اگر انقلاب اسلامی را دارای ارکانی تعریف می‌کنیم؛ رهبری یکی از ارکان آن است و اعتقاد و ایدئولوژی رکن دیگر آن و یقینا رکن سوم «مردم سالاری» است».

وی اضافه می‌کند: «در نظام و حکومت اسلامی، انتخاب مدیران یا ناظران یا قانون گذاران همه‌ی این‌ها به نحوی مستقیم یا غیر مستقیم به مردم برمی‌گردد و مدیریت‌های خوب و بد نیز نتیجه انتخاب مردم است. پس ببینید که فرمایش مقام معظم رهبری چقدر مهم است. حرف رهبری مردم است. ضرورت دارد ملت خود پا به عرصه عمل بگذارد و از حیثیت و آینده خود صیانت کند».

 

ملت نباید حق خود را ضایع کند!

دکتر «فرشبافیان» وظیفه‌ی ملت در بحث مشارکت حداکثری را این گونه تبیین می کنند: «نکته اول: چنانچه در جامعه‌ی امروزی سوال این است که آیا ملت وظیفه دارند در انتخابات حداکثری شرکت کنند؟ و این وظیفه از کجا نشأت می‌گیرد؟ جواب این است که؛ انتخابات حق ملت است و وظیفه او. لذا نباید ما از حقمان کوتاه بیاییم و در انجام وظیفه مان کوتاهی کنیم. نکته دوم: علت حضور حداکثری این است که  بیندیشیم آن افرادی را که انتخاب می‌کنیم و آن مجموعه‌ای که به نام مجلس شورای اسلامی یا مجلس خبرگان تشکیل می شود اگر با تعداد اندکی از آرا انتخاب شوند؛ یقینا پشتوانه‌ی قوی را نخواهد داشت؛ مردم عاملان قوت عمل و تصمیم این مجلس و این نظام هستند. حال به این موضوع نگاه کنید که همان  نمایندگان با رای خیل عظیم ملت پا به وادی مجلس بگذارند و از پشتوانه‌ی ملت برخوردار باشند، آن هنگام نه تنها تصمیم و عمل حتی نطق او هم در مجلس طوفانی خواهد بود و حق ملتی را که به پشتوانه‌ی رای آنان به مجلس رفته نیز مطالبه خواهد کرد. بله خواهران و برادران مطالبه نیز پشتوانه شما را می‌طلبد. ما موظف هستیم بر اساس حقی که داریم، حضور حداکثری داشته باشیم.»

 

از انتخاب فله‌ای بپرهیزید و در انتخاب اصلح جدی باشید!

وی به خبرنگار ما در مورد اینکه حضور حداکثری مساویست با مجلس قدرتمند اما چنانچه شاهد هستیم  نارضایتی مردم از ادوار مختلف مجلس وجود دارد، پس چگونه این مشارکت حداکثری می‌تواند مرهمی بر این نارضایتی ها گردد، می‌گوید: «سخن را کوتاه کرده و این گونه پاسخ می‌گویم: اگر چنانچه ملتی برای آینده و سرنوشت خود حضور نداشته باشد از وضع فعلی هم نباید شکایت کند. پس، بعد از مشارکت حداکثری می‌رسیم به انتخاب اصلح. متاسفانه ملت اصل حضور در انتخابات را جدی می‌گیرد اما انتخاب اصلح را جدی نمی‌گیرد.»

وی اضافه می‌کند: «به عنوان نمونه‌ی عینی در ادوار گذشته، با هر کسی که صحبت می‌کردیم به این مسائل اشاره داشتند که نماینده ها ضعیف هستند و کاری انجام نمی‌دهند ولی متاسفانه در انتخاب هم دیدیم اکثریت ملت همان نمایندگان قبلی را مجدد در دوره‌ی پیش انتخاب کردند و آنان را راهی مجلس کردند پس این انتخاب خودمان است. لازم است که بیدار شویم. چگونه است که از اکثریت نمایندگان انتقاد می‌کنیم و سپس همان‌ها را نیز مجدد راهی مجلس می‌کنیم؟ این نشان می‌دهد که مردم در انتخاب اصلح جدی نیستند. حتی این مورد نیز مشاهده شده است که مردم می‌نشینند و یک روز مانده به انتخابات دنبال انتخاب اصلح می‌گردند. در این صورت نتیجه مطلوبی حاصل نخواهد شد.»

این هیات علمی دانشگاه تبریز می گوید: «اعتقاد بنده چنین است که گروه‌های شبه مرجع و «سیاسی‌کار» مردم را گول می‌زنند چرا که با دادن لیستی که اصلحی ندارد بلکه کاندیداها فقط برای عده خاص آن شبه گروه نافع است، مردم را در انتخاب گمراه می‌کنند.

گروه‌های سیاسی‌کار بیش از آنکه مردم را با برنامه‌های کاندیداهای اصلح آشنا کنند با ترساندن و سیاهی بازی  از طرف مقابل، انتخاب خود را به مردم تحمیل می‌کنند. ما موظف هستیم روشنگری کنیم که مردم علت قرار گرفتن کاندیدا در لیست گروه را مطالبه کنند. باید بپرسند کاندیدای در لیست پس از ورود به مجلس قرار است چه کاری انجام دهد؟ دوره‌های قبل را بررسی کنید ببینید آن لیستی که به مردم معرفی کردند چه عملکردی داشته است؟ و روشنگری کنند ما به این دلایل ایشان را معرفی کردیم. اما چنین نخواهند کرد. مردم منشور اخلاقی نمی خواهند که در ستادها به روی دیوارها زده اند بلکه ملت منشور عملکردی می خواهد.»

 

محور اصلی انتخاب اصلح، ولی فقیه است

ایشان در مورد چگونگی انتخاب اصلح که منجر به بهبود وضعیت، در زندگی مردم شود به خبرنگار ما می‌گوید: «در انتخاب اصلح، محور رهنمودهای ولی فقیه است. متاسفانه خیلی از نمایندگان شرایط حداقلی را ندارند اینها برخلاف فرمان مولا امیرالمومنین (ع) که باید در خفا و علنی مطیع رهبری و خیرخواه امام جامعه باشند همواره از امام خویش مطالبه کردند. دو سال پیش وقتی نمایندگان در محضر مقام معظم رهبری حاضر بودند، مقام معظم رهبری فرمودند: آقای قالیباف هنگامی که بنده به اینجا می آمدم در راه به بنده گفتند که شما که می فرمایید نمایندگان در انتصاب مدیران دخالت نکنند آقایان گله‌مند هستند. اگر فرمایش رهبری منطبق بر قانون است! چرا عمل نمی‌کنند؟ و درخواست خلاف قانون دارند! به نظر من اکثر آقایان چون در انجام وظایف قانونی نمایندگی بی سواد و ناتوانند مطالبه غیر قانونی دارند».

وی اضافه می کند: «لذا یکی از نکاتی که باید بدان توجه شود همین اصل است که رهبری بدان اشاره کردند. امروزه دوگانه‌ی اصلی در بدنه نظام اسلامی (انقلابی و غیر انقلابی) است و به تاءسی از رهبر انقلاب اسلامی به اصولگرا و اصلاح طلب اعتقادی ندارم. چه بسا که طرف اصولگرا است اما با انقلاب سازگاری ندارد یا اصلاح طلب است و پایبند به انقلاب اسلامی، این دوگانه‌ی ساختگی، اصلاح طلب و اصولگرا را رها کنید و به حرف های رهبری توجه کنید تا مسیر درست که منجر به انتخاب اصلح می شود طی گردد».

 

ملاک ها و معیارهای، انتخاب اصلح!

دکتر «فرشبافیان» در مورد  ملاک ها و معیارهای یک انتخاب اصلح می‌گوید:

«۱.متدین باشد! یعنی: «نُؤمنُ بِبَعضٍ وَ نَکفُرُ بِبَعض»‏، به همه‌ی لوازم دین متعصب باشد و نه اینکه هر کجا منافع خود و جناحش ایجاب کند در مسیر دین باشد اگر ایجاب نکند نباشد، به عنوان مثال: آقایان در طول مدت نمایندگی در مجلس علیه بی‌حجابی صحبت کنند و از طرفی دیگر لایحه عفاف و حجاب را آنقدر عقب می‌اندازند تا انتخابات سپری شود و نکند رای آقایان کم شود و زمان کاندیداتوری و انتخابات بگویند افراد بی‌حجاب هم حق دارند در انتخابات حضور داشته باشند و این بی تدینی محض است.

  1. در مورد اصول سیاسی هم راستا با مبانی سیاسی نظام جمهوری اسلامی باشند و آن را قبول کنند؛ آیا نمایندگان از نظر مسائل مالی، شفاف هستند؟
  2. در انتخاب اصلح، زندگی فرد مهم است باید دید ایشان قبل نمایندگی مجلس در کدام جایگاه اجتماعی و اقتصادی و … بودند و در حال حاضر در کجا قرار دارند. مردم باید آگاه شوند.
  3. مردم باید از کاندیداهای تایید صلاحیت شده بپرسند که می خواهند بعد از ورود به مجلس چه کاری انجام دهند؟ چه خلأیی می بینید که می خواهید با حضور خود در مجلس آن خلا را بپوشانید؟
  4. به محوریت ولی فقیه معتقد باشد و…»

وی اضافه می‌کند: «چرا برخی از نمایندگان واهمه دارند از اینکه پاسخ دهند که پس از نمایندگی ایشان بستگان درجه یک و دوی آنها کجاها  و به چه طریقی استخدام شده‌اند. نماینده باید نسبت به همه چیز به ولی نعمت خود که مردم هستند پاسخ گو باشد. امروز در این شهر که نماینده آن فریاد عدالت سر می‌دهد؛ سری به شرق و غرب شهر بزنید، قریب به اتفاق جمعیت تبریز در غرب تبریز ساکن هستند با کمترین امکانات و خدمات! حال، شرق تبریز فاصله اقتصادی و اجتماعی عمیقی با غرب تبریز پیدا کرده است و همه چیز برای شرق تبریز مهیا می شود. کجای این عدالت است؟ مدیران این شهر باید در کنار قشر کم برخوردار ساکن باشند تا درد ایشان را لمس کنند. پس نمایندگان کجای درد این مردم را لمس خواهند کرد؟

ملت باید بداند: اگر ما کاهش حضور مردم را داشته باشیم، از آن طرف افزایش فشارهای دشمن را خواهیم داشت. وظیفه داریم در انتحابات شرکت کرده و انتخابات حداکثری و انتخاب اصلح داشته باشیم. تریبون مجلس امانت مردم است و نماینده باید بداند که در حفظ منافع ملت خود بکوشد. بدانید که رای شما اثر دارد.»

لینک کوتاه : https://khabaresobh.ir/?p=55645

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.