خبر صبح/ گروه ورزش: ماشین سازی از تیم های ریشه دار فوتبال ایران است به طوری که قدمت این تیم حتی از تراکتور هم بیشتر است. این دو تیم از قدیم الایام رقبای سرسختی برای هم بودند و این رقابت، شیرینی فوتبال تبریز را دوچندان می‌کرد. اما این روزها متاسفانه فوتبال تبریز آن شور و حال گذشته را از دست داده است. دیگر بازی‌های این دو تیم، تنها اندک تماشاگر تبریزی را به ورزشگاه می‌کشاند و این دلایل زیادی دارد که باید مورد بررسی قرار بگیرد. اما تیم ماشین‌سازی که روزگاری نه چندان دور تیم اول آذربایجان و تبریز بود، این روزها تبدیل شده به تیم دوم تبریز. حال و روز چندان خوبی هم ندارد و در این شرایط که پنجره نقل و انتقالات تیم بسته است، بازیکنان خوب خود را برای کسب درآمد به سایر تیم‌ها می‌فروشد. هوشنگ نصیرزاده، مدیرعامل ماشین سازی تبریز، در این خصوص توضیحاتی ارائه کرده است که باهم مرور می‌کنیم:

دو بازیکن به ما سود رساندند

«چند بازیکن از باشگاه‌های دیگر پیشنهاد داشتند که با ما صحبت کردند و همان ابتدا گفتیم اگر خیر و صلاح به رفتن شما باشد، حتما این مجوز را می‌دهیم. جدایی یک عده از بازیکنان مربوط به مسائل دیگری بود و عده‌ای از آنها هم به خاطر مصلحت باشگاه رفتند. ما به طور کلی جلوی هیچ بازیکنی را نگرفتیم.

ما به دو بازیکن اجازه جدایی دادیم که هر دو نفر به باشگاه ماشین‌سازی سود رساندند. نفر اول احمد زنده‌روح بود که حدود یک میلیارد تومان از انتقالش سود کردیم و نفر دوم سامان نریمان‌جهان. این دو اگر می‌ماندند، پولی به ما نمی‌رسید و از طرف دیگر، باید مطالبات گذشته و مبلغ کل قراردادشان را پرداخت می‌کردیم..

سیاست خودمان را پیاده کردیم

در نقل و انتقالات به دنبال سیاست خودمان بودیم تا هم باشگاه متضرر نشود و هم درآمدزایی کنیم. بازیکنانی که رفتند، تنها ۴ ماه دیگر با ما قرارداد داشتند و ممکن بود هر اتفاقی در این مدت رخ بدهد. آنها را به تیم‌های دیگر فرستادیم تا جلوی ضرر را بگیریم و پولسازی کنیم. این سیاست اصلی ما بود.

هافبک کم نداریم

با اینکه دو هافبک را از دست دادیم، اما برخلاف اکثر تیم‌های لیگ برتر، خط میانی تیم‌مان لیست پر و پیمانی دارد و کلی هافبک در اختیار داریم. اصلا از این وضعیت ضرر نمی‌کنیم. البته از حضور در بازار نقل و انتقالات با حکم فیفا محروم هستیم و نمی‌توانیم بازیکنی جذب کنیم، اما با توجه به بازیکنانی که داریم، به مشکلی برنمی‌خوریم.

مهاجمان خارجی آقای‌گل می‌شوند

ماشین‌سازی هم مثل سایر باشگاه‌های ایران یکسری معایب و یکسری مزایا دارد. مثلا ما کلی هافبک داریم، اما در خط حمله نیاز به بازیکن داشتیم که فعلا نمی‌توانیم جذب کنیم. در فوتبال ایران، با فقر مهاجم داخلی مواجه هستیم و به همین علت است که مهاجمان خارجی، آقای‌گل می‌شوند. ما هم مثل باقی باشگاه‌ها باید با همین وضعیت کارمان را ادامه بدهیم.

شیخ‌لاری مربی مهمی است

احد شیخ‌لاری انتخاب ما برای جانشینی رسول خطیبی بود. شیخ‌لاری صاحب مدرک درجه الف آسیا است و سوابق درخشانی در فوتبال ایران به خصوص خطه غرب کشور دارد. او مربی مهمی است که توانسته یک تیم لیگ یکی را به لیگ برتر بیاورد و کارنامه‌اش قابل ستایش است. شاید برای مدتی از مربیگری دور بوده یا سرپرست تیم تراکتور شده باشد، اما نمی‌توانیم خدماتش برای فوتبال را نادیده بگیریم. گفتیم برای این ۴ ماه از ایشان در پست سرمربی استفاده کنیم تا فصل به اتمام برسد.

دست‌نشان هم گزینه بود

مصاحبه دست نشان را مطالعه کردم. حرف‌هایش کاملا درست بود. او نتوانست از باشگاه سپیدرود بابت جدایی، رضایتنامه بگیرد و از این رو، ما به سراغ گزینه‌های دیگری رفتیم. برای دست‌نشان هم آرزوی موفقیت دارم.

جدایی رسول آداب حرفه‌ای‌گری بود

خیلی از مردم هنوز در مورد جدایی رسول خطیبی از من سوالاتی می‌پرسند. من در جواب می‌گویم باشگاه ماشین‌سازی با دادن مجوز جدایی به خطیبی، آداب حرفه‌ای‌گری را به جا آورد. هر مربی دیگری ممکن است پیشنهادی داشته باشد و بخواهد به تیم دیگری برود. ما جلوی هیچ‌کس را نمی‌گیریم.