• امروز : یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 19 May - 2024
1
خبر صبح  همزمان با روز شوراها، بررسی می‌کند:

نگاه هر یک اعضاء شورای اسلامی تبریز در تحولات شهری

  • کد خبر : 59176
  • 09 اردیبهشت 1403 - 10:00
نگاه هر یک اعضاء شورای اسلامی تبریز در تحولات شهری
شورای شهر پس از انتخاب توسط شهروندان، وظایفی در قلمرو شهر بر عهده می گیرد، لذا با اطمینان می‌توان بیان نمود که هرچه در انتخاب شورای شهر منطقی‌تر عمل شود به همان میزان نیز می توان به کارآمدتر بودن مدیریت شهری امیدوار بود.

گروه گزارش/ ژرفی مهر: در دنیای امروز تمرکززدایی و تشکیل نهادهای محلی به‌عنوان یکی از راهکارهای موفق برای حل مسائل و مشکلات کشورها و استفاده کارامدتر از منابع و توانایی‌هایشان مورد توجه قرار گرفته است. بی‌شک تبیین اصول تشکیل نهادهای محلی و مطابقت آن با وضعیت فعلی شوراها می‌تواند کمک شایانی به نحوه اصلاح الگوی تمرکززدایی جهت کارامدی آن داشته باشد. در ایران یکی از ارکان مهم مدیریت شهری، شوراهای اسلامی شهرهستند.

شورا از اصول بدیهی و ضروری اسلام است که در اداره امور جامعه و تحکیم روابط اجتماعی نقشی به سزا دارد. آزاداندیشی در شورا موهبتی است که به انسان امکان می دهد با اندیشهای آزاد از هر قید و بندی آرای گوناگون را به دقت بشنود و از بهترین آنها پیروی کند و از آفت خودرأیی و تکروی در تصمیم گیریها مصون ماند.

شورای شهر پس از انتخاب توسط شهروندان، وظایفی در قلمرو شهر بر عهده می گیرد، لذا با اطمینان می‌توان بیان نمود که هرچه در انتخاب شورای شهر منطقی‌تر عمل شود به همان میزان نیز می توان به کارآمدتر بودن مدیریت شهری امیدوار بود. از اعضای شورا اسلامی شهر تبریز دکتر «روح اله رشیدی»، دکتر «یاسین بجانی»، دکتر «روح اله دهقان نژاد» و دکتر «فریدون بابایی اقدم»، تک سوالی، بدین شرح پرسیده شده است؛ «با توجه به حضور خود در شورای اسلامی شهر تبریز، در جایگاه یک عضو، چه مبنا تحولی نیاز است که شهر تبریز، در  جایگاه شایسته‌ی خود قرار گیرد؟» که خواندن پاسخ ها خالی از لطف نیست.

عدالت درون مایه‌ی رشد و توسعه ی شهری

دکتر «رشیدی» در پاسخ به خبرنگار ما می گوید: جایگاه شایسته یک شهر را با شاخص ها باید اندازه گرفت. اگر اعتقاد داشته باشیم که جایگاه تبریز بین شهر های کشور یا خارج از کشور شایسته نیست، این دیدگاه حتما از محاسبه ی یک سری شاخصه ها ایجاد شده است، که بعد از ارزیابی می گوییم بر طبق این شاخصه ها، جایگاه شهر،شایسته نبوده است.

بنابراین اگر می‌خواهیم این جایگاه متحول شود، لازم است این شاخصه ها ارتقاء پیدا کند. طبق نظر بنده مبنایی‌ترین شاخص که می تواند به  احیای جایگاه و البته ارتقای آن کمک کننده باشد مبحث عدالت است.

وی می افزاید: عدالت در تمام ساحات و عرصه ها و زمینه ها که شامل عدالت اجتماعی و اقتصادی فرهنگی بهداشت و… است باید مرتقع شود. اگر هر یک از شاخصه ها مخدوش گردد یا حتی ضعیف باشد خواهیم گفت تبریز در جایگاه خود قرار ندارد و باید در شاخصه ها بازنگری کنیم.

وی ادامه می دهد: وقتی عدالت در شهری حاکم نمی شود و شهر چند قطبی می گردد. بجای اینکه ظرفیت ها در جهت ارتقاء شهر قرار گیرد، در جهت فرسایش و تعارض ها بکار گرفته می شود و وضعیتی حاکم می شود که نیرو ها یکدیگر را دفع یا خنثی می کنند. بنابراین مهم ترین پیشنهاد بنده یا مهم ترین شاخصی که می توانم اسم ببرم  آن شاخص تحول پیدا کند شهر تحول پیدا می‌کند و در جایگاه خود قرار می‌گیرد آن شاخص عدالت است. ارزیابی‌های مختلف نشان می دهد که شهر ما یک شهر نابرابر و ناهمگن و قطبی است و یک شهر عدالت محور نیست.

با همدلی، پیگیری و اتحاد می توان به جایگاه شایسته رسید

دکتر «بجانی» می گوید: با توجه به اینکه تبریز شهر، به اولین ها شهره است و تاریخ خود گویای آن است. اولین بلدیه ،اولین کتابخانه ، اولین دانشگاه و… در تبریز شکل گرفته است. یعنی جایگاه تبریز در بین شهرهای نه تنها ایران بلکه بین شهرهای جهان جایگاه ویژه ای بوده است.

ولی متاسفانه در سال های اخیر جایگاه تاریخی و اولینی خود را از دست داده است و ‌لازم است همه دست به دست هم دهیم تا تبریز را به جایگاه واقعی خود برگردانیم و این امر جز با همدلی و پیگیری و اتحاد تمامی مسئولین امر و نمایندگان منتخب مردم در مجلس و شورای شهر و همراهی و مشارکت مردم عزیز تبریز میسر نخواهد گشت.

وی می افزاید: نمایندگان مجلس، اعضای شورا، مدیریت شهری و مسئولین ارشد استانی سهم بسزایی در این خصوص دارند. مخصوصا در حوزه سرمایه گذاری بایستی علاوه بر اینکه از سرمایه داران تبریزی که متاسفانه بخاطر بی مهری و عدم حمایت و همراهی مسئولین سرمایه خود را در خارج از منطقه و کشور برده اند. بایستی با ایجاد بستر و فضای امن و حمایت ویژه جذب گردند و از سرمایه گذراران داخلی و فعال نیز حمایت ویژه بعمل آید.

وی ادامه می دهد: علاوه بر این نمایندگان مجلس و مسئولین استانی با همراهی و پیگیری در جذب اعتبارات ملی برای پروژه های کلان شهر که در سطح ملی می‌باشد اهتمام ویژه ای داشته باشند چون شهر تبریز از ظرفیت ها و پتانسیل‌های  ویژه‌ای برای تبدیل به قطب گردشگری شمالغرب برخوردار می‌باشد. تبریز شهری جهانی بوده و است و نامش بارها در تاریخ جهان آمده و خدمتگزاری برای این شهر و مردم شریف این شهر افتخاری است که بایستی توسط مسوولان و نمایندگان مورد توجه قرار بگیرد.

اصلاح قانون شورای اسلامی، مبنای تحولات

دکتر «بابایی اقدم» می گوید: طبق مدتی که در شورا حضور دارم و با سایر استان ها نیز در ارتباط هستیم، اگر واقعا منظور این است که شوراها منشا اثر باشند، شاید مهم ترین شرط آن باشد که قانون فعلی حاکم بر شورا که وظایف شورا، انتخاب شهردار و… است، اصلاح گردد. در این اصلاح، حداقل ورود شوراها در عرصه‌ی مدیریت در زمینه تخصصی آنها باشد تا بتواند در حوزه‌ی خود تاثیر گذار باشد.

وی می افزاید: با مدیریت یکپارچه‌ی شهری هم این موضوع بیش تر از پیش نتیجه خواهد داد. شورای فعلی در حال حاضر بیشتر درگیر شهرداری است و در بقیه نهادها نقش آنچنانی ندارد. و این نیز خود یک آسیب، است. اگر قانون اصلاح نشود و مدیریت یکپارچه اتفاق نیوفتد این جایگاه خود را نشان نخواهد.

وی ادامه می دهد: باید انتخاب شهردار مستقیما از طرف مردم صورت بگیرد. تا حواشی هایی که امروزه داریم دیگر نباشد و شاهد تحولات باشیم.

 

قوانین شورای اسلامی شهر، مجدد ریل گذاری شود

دکتر «روح اله دهقان‌نژاد» هم می‌گوید: چون در شورا طبق قانون تاکید بر اکثریت است غالبا تاثیراتی در مسیر قانون گذاری از جمله تعیین اولویت‌ها می‌گذارد. تجربه این چند سال نشان می‌دهد که تبریز به یک برنامه جامع بر اساس نیازهای خود که آن باید با بررسی های میدانی، تحقیقاتی و پژوهشی انجام گیرد، نیاز دارد تا حرکت شوراها، مصوبات و فرایند ریل قانون‌گذاری، با کمک همین برنامه‌ی بالادستی یا جامع انجام شود.

 

لینک کوتاه : https://khabaresobh.ir/?p=59176

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.