• امروز : یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 19 May - 2024
1
در گفتگوی خبر صبح با یک مشاور خانواده مطرح شد:

مشورت مایه‌ی رشد و صلاح است

  • کد خبر : 59186
  • 09 اردیبهشت 1403 - 10:10
مشورت مایه‌ی رشد و صلاح است
یک مشاوره به موقع می‌تواند سرنوشت یک فرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، خانواده و گاهی اجتماع را دگرگون سازد و نبود آن نیز می‌تواند نابهنجاری خانوادگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، اجتماعی و ... را به ارمغان می‌آورد. مشاوره، تعاملى است بین مراجع و مشاور که بدین وسیله به مراجع کمک مى شود تا پس از شناختن خویش تصمیمات معقول و مقبولى اتخاذ کند.

گروه گزارش/ ژرفی مهر: آدمی در هر مرتبه ای از شناخت و دانش و خرد که بوده باشد، ناگزیر از همفکری و تبـادل نظر با دیگران خواهد بود تا با بهره گیری از آرا و تجربیات آنان، امور را حل و فصل کند و راه رشد و صلاح را فراروی خویش هموار سازد. امام علی(ع) دراین باره فرمایند: مشاوره، بهترین راه دست یافتن به حق و صواب است. مشورت خواهی، خود عین هدایت است، یعنی آدمی را در رسیدن به مطلوب راه می نماید. این تأکیدهای ژرف و دقیق و بیدارگر بیانگر آن است که از مشورت کارها بـه صلاح آید و مشورت جوینده طریق رشد و صواب را می پیماید. هیچ کس از مشورت جویی و نظرخواهی و بهره گیری از آرا و افکار و تجـارب مشاوران، بی نیاز نیست.

انسان تنها موجودی است که با همنوعان خود به تبادل نظر می‌پردازد و برای شناخت و حل مشکلات خود با آنان مشورت و از راهنمایی آنان استفاده می‌کند. راهنمایی و مشورت در طول زندگی آدمیان مطرح بوده وآنان با کسانی که مورد قبول و اعتمادشان بوده مشورت می‌کرده‌‌اند.

یک مشاوره به موقع می‌تواند سرنوشت یک فرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، خانواده و گاهی اجتماع را دگرگون سازد و نبود آن نیز می‌تواند نابهنجاری خانوادگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، اجتماعی و … را به ارمغان می‌آورد. مشاوره، تعاملى است بین مراجع و مشاور که بدین وسیله به مراجع کمک مى شود تا پس از شناختن خویش تصمیمات معقول و مقبولى اتخاذ کند. به بیان دیگر، مشاوره جریان بحث و بررسى مشکالت و مسائلى است که مراجع با آن ها روبه روست و علاقه مند به طرح آن ها مى باشد. مراجع از طریق بحث و گفت وگو درباره مشکلش با مشاور در جریان رابطه مشاوره اى توأم با درک و تفاهم، به خودشناسى و کشف راه حلى موفق مى گردد و سرانجام تصمیم معقول و مناسبى اتخاذ مى کند.

در همین راستا با همراهی دکتر «سجاد یوسفی» مبحث «جای خالی مشاوره در خانواده‌های ایرانی» بررسی شده است. دکتر یوسفی در مورد، انواع مشاوره به خبرنگار ما می گوید: مشاوره گاهی بصورت فردی، گروهی و گاهی از نظر موضوعی به مشاوره تحصیلی ، شغلی، خانوادگی و بالینی تقسیم می شود. مشاوره سن خاصی ندارد اما چند شاخص مهم در موفقیت فرایند مشاوره وجود دارد که یکی از آنها جوان بودن مراجع است.

وی در مورد اینکه چه موقع نیاز  به مشاوره است، گفت:  مشاوره می تواند برای توسعه فردی و خودشکوفایی خویش یا برای حل مسأله باشد و هر کس می تواند در این دو حوزه از مشاوره استفاده کند

 

این مشاور در مورد اینکه  چرا خانواده های ایرانی، مشاور را پس می زنند، می گوید: بسیاری از خانواده های ایرانی فرایند رشد فردی را نیازمند آموزش های اضافی نمی دانند و از مواجهه با مشکل ابا دارند و از سوی دیگر می ترسند برچسب بیماری بر ایشان بزنند به همین خاطر به مشاوره رجوع نمی کنند.

وی می افزاید: مشاوری که بر فنون مشاوره و راه های حل مساله مسلط باشد توانایی خوبی در یاری رساندن به مراجع خواهد داشت و می توان از طریق کارآمدی مشاور در برقراری ارتباط با مراجع و کمک به حل مسأله، او را ارزیابی کرد

دکتر «یوسفی»  در مورد یک مشاور خوب می گوید: با وجود تغییرات فراوان در عناصر فرهنگی ما نیازمند بروز کردن اطلاعات خود درباره توسعه فردی و حل مسایل هستیم و مشکلات زندگی با انباشت شدن  توان حل را از ما می گیرند و بهتر است با مراجعه به متخصص به بهبود زندگی خود کمک کنیم.

وی می گوید: فرآیند پذیرش مشاوره و کاهش مقاومت در برابر مشاوره در کشورمان وضعیت بهتری یافته است و امیدواریم این وضعیت  نهادینه تر شود.

سوال هایی که مطرح است:

آیا در آینده شاهد این خواهیم بود که جای خالی مشاوره در جای جای زندگی خانواده های ایرانی پر شود؟ آیا با وجود فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی آیا مشاوران حاضر خواهند بود سبک مشاوره ی ایرانی اسلامی را جایگزین سبک های غربی کنند؟ آیا واقعا مشاورین ما در جایگاه مشورتی خود بالنده و شخصیت مشاوره ای خوبی دارند؟ آیا هزینه های مشاوره توسط دولت تعمیق خواهد شد؟ و…

لینک کوتاه : https://khabaresobh.ir/?p=59186

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.