خبر صبح/ گروه دانش و زندگی: طلاق عاطفی یا طلاق خاموش زمانی اتفاق می‌افتد که مرد و زن از یکدیگر جدا نشده‌اند، در کنار هم و زیر یک سقف زندگی می‌کنند، اما مانند دو غریبه بوده یا پیوسته در حال بحث و کشمکش هستند. آنها یکدیگر را دوست ندارند، محبتی بینشان وجود ندارد و به سختی یکدیگر را تحمل ‌می‌کنند. در طلاق عاطفی، آسیب‌های وارده به فرزندان بسته به شرایط سنی و شخصیتی‌شان متفاوت است؛ به عنوان مثال، اختلافات والدین و بی‌اعتنایی آنان به یکدیگر، معمولا در کودکان کم سن و سال سبب می‌شود عادات غذایی آنها تغییر کند و دچار کم‌اشتهایی شوند. در فرزندان بزرگ‌تر، اختلاف‌ها ممکن است آنان را به احساس گناه دچار کند و فکر کنند مسبب این مشکلات‌اند و در نتیجه خشم و رنجش خود را از این موضوع روی خواهر، برادر یا هم‌سن و سالان خود تخلیه کنند. بی عاطفگی همسران بر فرزندان پسر و دختر تأثیر متفاوتی دارد و معمولا در پسران با رفتارهای بیرونی و کنترل نشده و در دختران بیشتر با اختلال‌های روانی مانند اضطراب و استرس همراه است.

انواع مشکلات فرزندان

 کودکانی که در خانواده کم‌محبت و سرد بزرگ می‌شوند، به انواع مشکلات و آسیب‌های اجتماعی دچار می‌شوند؛ مشکلاتی روحی‌روانی که بازتاب اولیه آن با شیطنت‌های آزاردهنده کودک، دروغ‌گویی‌ها و گستاخی‌ها و همچنین حرف نشنیدن‌های مکرر آغاز می‌شود و به دنبال آن، انواع عقده‌های درونی، درگیری‌های بیرونی و بسیاری از حالات و رفتارهای زشت و زننده نمودار می‌شود.

اضطراب کودکان: اضطراب و فشارهای روحی در کودکان به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله مهم‌ترین آنها، چگونگی روابط اعضای خانواده با یکدیگر است. زمانی که فقدان رابطه‌ای گرم و باصفا در کانون خانواده حس می‌شود، حتی کودکان در سنین بسیار کم متوجه آن شده، بسیار مضطرب می‌شوند. گاه پدر یا مادر با «درد دل کردن» کمبود محبت و سردی زندگی عاطفی خود را با کودک یا فرزند نوجوانشان در میان می‌گذارند که این نیز سبب اضطراب و ترس بیشتر در بچه‌ها می‌شود؛ چراکه فرزندان دوست ندارند، جانب یکی از والدین را بگیرند و دیگری را از دست بدهند.

پرخاشگری: محیط خانواده و روابط پر از درگیری پدر و مادر، می‌تواند به پرخاشگری کودکان به‌خصوص در سنین پایین منجر شود. از آنجایی که فرزندان، بسیاری از رفتارها و گفتارهایشان را با تقلید کردن از بزرگ‌ترها یاد می‌گیرند و بیشتر از هر کس، والدین خویش را الگو قرار می‌دهند، با پرخاش کردن یکی از والدین یا هر دوی آنها، کودک نیز تا حد فراوانی به آنان شبیه خواهد شد.

علاقه به بیرون از منزل: فرزندان در سنین مختلف به محبت و عشق‌ورزی والدین نیاز دارند. زمانی‌که سرای خانواده به سردی و بی‌روحی دچار می‌شود، بچه‌ها به افراد و مکان‌های دیگر علاقه‌مند شده، سعی می‌کنند به سرگرمی‌های بیرون از منزل روی آورند.

افت تحصیلی: افت تحصیلی فرزندان، از دلایل مختلفی نشئت می‌گیرد. یکی از این عوامل، انتقام‌جویی فرزندانی است که احساس سرشکستگی کرده، می‌بینند مورد توجه پدر و مادر نیستند. زمانی ‌که فرزند، به‌خصوص نوجوان و جوان می‌بیند که والدین به او و خواسته‌هایش توجهی ندارند، تصمیم می‌گیرد با درس نخواندن به تقابل با والدین و انتقام‌جویی از آنها بپردازد. همچنین، دلایلی چون مشکلات روحی و عدم آرامش، نبودن فضای مناسب روحی برای درس خواندن، کمبود محبت و عشق، احساس غربت و بی‌کسی و‌… سبب می‌شود که فرزندان تمرکز لازم را نداشته باشند و این عدم تمرکز، از مؤلفه‌های مهم در افت تحصیلی به شمار می‌رود.

تعارض و سردرگـمـی کـودکـان: از دیگر پیامدهای جدایی عاطفی پدر و مادر، افتادن به دام روزمرگی است که باعث می‌شود توجهشان به همسر و فرزندان کاهش یابد؛ در این زمان، هماهنگی والدین در تربیت فرزندان از میان می‌رود و بر اثر برخوردهای مختلف و روش‌های تربیتی متفاوت والدین، کودک دچار تعارض می‌شود. این نکته‌ای بسیار مهم است که درگیر و دار سردی عاطفی و دور شدن روح همسران از یکدیگر هماهنگی‌ها و ایثار آنان در زندگی رنگ می‌بازد و به تبع آن، تناقض‌هایی در رفتارهایشان نسبت به یکدیگر و فرزندانشان شکل می‌گیرد؛ به گونه‌ای که پدر با مبنایی و مادر با مبنا و روشی دیگر سعی در ابراز وجود بیشتر در عرصه خانواده دارند. در این شرایط کودک مجبور است یکی را انتخاب کرده، به خواسته پدر یا مادر تن دهد؛ پس در سردرگمی‌بین خواسته و نظر پدر با مادر، توان انتخاب را نداشته، دچار التهاب درونی و تعارض روحی می‌شود.

 آثار سوء در آینده کودک: کودکان آن‌گونه خواهند بود که «ما هستیم» نه آن‌گونه که «ما دوست داریم» یا آرزو می‌کنیم. آنان در مراحل مختلف زندگی از والدین خویش الگوبرداری می‌کنند و صحنه‌ها یا خاطرات قبلی زندگی‌شان با والدین همانند فیلمی‌از نظرشان می‌گذرد.

به یاد داشته باشیم که کودک امروز همان مادر و پدر فرداست و آنچه در این زندگی آموخته، در زندگی فردای خویش مصرف می‌کند؛ رفتارها و واکنش‌های نامناسب، بد‌رفتاری‌ها، سردی زندگی، نا آگاهی از چگونه عشق ورزیدن و بسیاری از مسائل دیگر، پیامد طلاق عاطفی پدران و مادرانی است که امروز و بی‌توجه به آینده خود و فرزندانشان در هیاهوی زندگی روزمره گم شده‌اند و تنها هدف آنان فراهم کردن احتیاجات مادی و جسمی ‌کودکان خویش است./مهری‌السادات کاظمینی