خبر صبح/ سحر خرام: آهنگ شیوع ویروس کرونا در آذربایجان شرقی تندتر شده و به همان نسبت نیز تغییرات زیادی در سبک زندگی مردم استان به ویژه کلانشهر تبریز صورت گرفته است. بیشتر شهروندان حالا بیش از گذشته موارد بهداشتی را رعایت می کنند و در سطح شهر نیز عموم شهروندان با ماسک و دستکش و رعایت مسائل بهداشتی در حال تردد هستند، امابا این وجود بازهم هستند شهروندانی که اوضاع وخیم و حساس این برهه را هنوز به خوبی درک نکرده و بازهم به روال سال‌های گذشته در حال تدارک برای عید هستند. این ویروس خطرناک که حالا به مهم ترین موضوع افکار عمومی جامعه تبدیل شده تا لحظه نگارش این گزارش ۳۳۸ نفر را در استان مبتلا کرده که از این تعداد ۲۷ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. البته بر اساس گفته مسئولان علوم پزشکی استان نزدیک به ۴۰۰ نفر هم مشکوک به این ویروس در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

در این روزها مرزها و ورودی های استان کنترل می شود. تمامی مراکز اقامتی و بوم گردی‌ها و اسکان نوروزی در مدارس استان تعطیل شده است. طرح زوج و فرد خودروها در محدوده  مرکزی تبریز اجرا شده و اصناف تبریزی نیز تا جایی که برایشان مقدور است، فروش اینترنتی راه‌اندازی کرده‌اند. در ادامه این گزارش نگاهی خواهیم انداخت به آخرین اخبار و اقدامات صورت گرفته در ارتباط با کرونا ویروس در آذربایجان شرقی:


۳۷۴ مبتلا به کرونا در آذربایجان‌شرقی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفت‌وگوی شنبه شب خود با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته(از ساعت ۲۳ شب جمعه تا ساعت ۲۳ شب شنبه)، نتیجه تست ۳۶ نفر مثبت اعلام شد و تعداد مبتلایان به کرونا در آذربایجان‌شرقی به ۳۷۴ نفر رسیده است.  تاکنون ۱۰۴ نفر مرخص شده‌اند و ۲۴۱ نفر بستری هستند و ۴۵۰ نفر با احتمال کرونا بستری و در حال دریافت خدمات می‌باشند.

وی با بیان اینکه هر هفته تعداد مثبت شدگان در استان ۵ برابر می‌شود، گفت: آمار امروز بر حسب تعداد مراجعان است به طوری که ۴۰ درصد مراجعیان امروز مثبت اعلام شده است.

صومی با تاکید بر اینکه سیر در حال صعود است به طوری که از ابتدای اسفند با چرخه رو به رشد چند برابری روبرو هستیم، گفت: اگر واقعا کاری بیرون ندارید در خانه بمانید و کارمندان و کارگران نیز در صورت امکان در خانه بمانند.

رئیس علوم پزشکی تبریز متذکر شد: تمام تلاش ما بر مقابله با تشدید ویروس است، از این‌رو بهترین راه همان پیشگیری است که بهترین پیشگیری هم رعایت نکات بهداشت و عدم تجمع و ماندن در خانه است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز متذکر شد: اخیراً فضای مجازی پر شده از اینکه ویتامین D برای کرونا خوب است و از این بابت داروخانه‌ها شلوغ شده است در حالیکه این ویتامین اگر سرخود مصرف شود موجوب رسوب و اشکالات در کبد می‌شود.

اگر دچار غفلت شویم بحران جدی‌تر میشود

محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان شرقی هم اظهار کرد: آمار رو به بهبود قابل توجه است ولی اگر احتیاط را رعایت نکنیم و دچار غفلت شویم بحران جدی‌تر م‌ ‎شود. در هر صورت جامعه را باید در حالت آلارم و هشدار نگه داریم؛ چرا که ضریب انتشار بیماری یک به سه است؛ یعنی هر یک نفری که آلوده می ‎شود می ‎تواند سه نفر دیگر را مبتلا کند و علاوه ‌بر خود سلامتی دیگران را نیز به خطر اندازد.

پورمحمدی تاکید کرد: ما باید اخبار دانشگاه علوم پزشکی را معتبر بدانیم که بر اساس مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی اعلام می ‎شود؛ ممکن است تعداد قلیلی هم باشند که مراجعه نکرده اند؛ تعدادی هم ممکن است به کرونای خفیف مبتلا شوند و از مقاومت بدنی مطلوبی برخودار باشند و احساس مریضی نکنند.

استاندار آذربایجان‌ شرقی تشریح کرد: از اول اسفند تا به امروز(جمعه) در استان بیش از دو هزار و ۱۰۰ نفر با علائم حاد تنفسی به مراکز درمانی مراجعه کرده‌‌اند که از این تعداد حدود یک‌‌ هزار و ۱۲۰ نفر بستری شده ‎اند و از ۷۵۰ نفر تست کرونا به عمل آمده که از این تعداد نتیجه تست ۵۵۰ نفر منفی بوده است.

وی با بیان اینکه از رسانه‌ها تقاضا دارم، روی همراهی و همفکری مردم بیشتر کار کنند، خاطرنشان کرد: در کنار حوادث ناخوشایند کرونا به ما یاد داد به خانواده بیشتر اهمیت دهیم؛ به بهداشت فردی بیشتر توجه کنیم و نظام پزشکی روی سلامت بیشتر تمرکز کند.

تعویق بازپرداخت اقساط تسهیلات برای واحدهای صنعتی و تولیدی

علی جهانگیری، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی هم با اشاره به تشکیل کمیته اقتصادی ستاد استانی مدیریت و مقابله با کرونا، اظهار داشت: اعضای این کمیته با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی حاصل از پدیده کرونا، با تعویض بازپرداخت اقساط تسهیلات برای واحدهای تحت تأثیر در ماه‌های اسفند ۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۹۹ موافقت کردند.

وی خاطرنشان کرد: بخشودگی جرایم مالیاتی نیز تا خرداد ۹۹ تمدید شده و هیأت‌های حل اختلاف مالیاتی تا پایان فروردین ۹۹ تشکیل نخواهد شد.

جهانگیری همچنین تمدید خودکار پروانه‌ها و جوازهایی که تاریخ انقضای آنها اسفند ماه بوده را از دیگر مصوبات این کمیته عنوان کرد و گفت: چک‌های صادرشده از سوی مودیان مالیاتی تا پایان فروردین ۹۹ مهلت خواهند داشت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با قدردانی از همکاری بخش تولید با دست‌اندرکاران حوزه بهداشت و درمان، گفت: مساعدت‌ها و کمک‌های بخش خصوصی از قبیل اهدای اقلام یا تجهیزات بهداشتی به سیستم درمانی، جزو هزینه‌های قابل قبول امور مالیاتی در نظر گرفته می‌شود.

جهانگیری افزود: در راستای کاهش مراجعات مردم به بانک‌ها و جلوگیری از مبادلات پول نقد، سقف انتقال از کارت‌های بانکی از ۳۰ میلیون ریال به ۱۰۰ میلیون ریال افزایش یافت.

‍ تمدید پروانه فعالیت واحدهای کشاورزی استان تا پایان اردیبهشت ۹۹

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان هم گفت: با توجه به شرایط حاکم بر جامعه و در راستای سیاست های ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا مبنی بر کاهش ترددهای غیرضرور و حفظ سلامتی کشاورزان، تولیدکنندگان و بهره برداران ، خدمات مورد نیاز کلیه صاحبان پروانه های بهره برداری واحدهای تولیدی و خدماتی بخش کشاورزی که تاریخ اعتبار آنها از اول اسفند به پایان می رسد؛ تا پایان اردیبهشت ۱۳۹۹ بدون نیاز به تمدید پروانه، ارائه می شود.

فتحی افزود: هماهنگی های لازم با سایر دستگاههای خدمات رسان به کشاورزان که  خدمات مرتبط با  تأمین  انواع  انرژی، سوخت، تسهیلات و… را که باید پروانه های دارای اعتبار ارائه نمایند، انجام شده تا بهره برداران با مشکلی مواجه نشوند .

مترو تبریز تعطیل شد

همچنین در راستای پیشگیری از کرونا در تبریز، از امروز (شنبه ۲۴ اسفند) مترو تبریز تا اطلاع ثانوی تعطیل شد. ساعات کاری ناوگان اتوبوسرانی تبریز هم در کلیه خطوط درون شهری و حومه تا چهارشنبه ۲۸ اسفند از ساعت ۶:۳۰ تا ۸ صبح و بعد از ظهر از ۱۶ تا ۱۸ دایر خواهد بود.

بازار بناب تا اطلاع ثانوی تعطیل است

فرماندار بناب هم با تقدیر و تشکر از همکاری مردم و به‌ویژه بازاریان، اصناف و کسبه بناب به‌خاطر تعطیل کردن محل کسب خود تصریح کرد: بر اساس تصمیم ستاد مدیریت مقابله با ویروس کرونا بازار بناب تا اطلاع بعدی تعطیل خواهد بود تا از شیوع ویروس کرونا و بیمار شدن شهروندان جلوگیری شود.

فرماندار بناب سپس با بیان اینکه صنف قصابان، نانوایان و سوپرمارکت‌ها از این قاعده مستثنی هستند؛ یادآور شد: امیدواریم با تعطیل شدن بازار به‌خصوص در ایام پایانی سال مردم از تجمع در این اماکن پرهیز کنند و به این ترتیب از شیوع این بیماری خطرناک در بین مردم جلوگیری شود.

رفیعی در ادامه خاطرنشان ساخت: در شرایط فعلی خانه‌های مردم امن‌ترین مکان برای حفظ آنان از ابتلاء به ویروس کروناست و شهروندان عزیز مطمئن باشند که مسوولان برای عادی شدن شرایط و رفع این خطر نهایت تلاش خود را به کار می‌بندند و هرگز از پای نخواهند نشست.

سخن آخر

مردم صبور و نجیب ایران روزهای سختی را در کنار هم گذرانده اند. جنگ، تحریم و سیل و زلزله را پشت سر گذاشته اند، غم و ترس را تجربه کرده اند اما در همه حال کنار هم مانده و کشتی را از طوفان ها به سلامت عبور داده‌اند. در مورد این بیماری منحوس نیز با عمل کردن  به توصیه‌های بهداشتی و با در خانه ماندن، به زودی کرونا ویروس را شکست خواهند داد و روزهای خوب باز هم خواهد آمد.