خبر صببح/ گروه بین الملل: در ادامه تحریک منازعات قومی توسط صهیونیست‌ها، سازمان‌های صهیونیست در آمریکا مدعی حمایت از حقوق و مواضع آذربایجانی‌ها در نزاع‌های گروهی روزهای اخیر با ارامنه در چند کشور دنیا شدند.

به گزارش پایگاه اینترنتی “ریپورت” سازمان یهودی “مرکز سیمون ویزنتال” و نمایندگی “کمیته یهودیان آمریکا” در لس آنجلس با صدور بیانیه ، حرکات ارامنه در مقابل شماری از شهروندان جمهوری آذربایجان در مقابل سرکنسولگری این کشور در لس آنجلس را محکوم کردند. سازمان یهودی “مرکز سیمون ویزنتال” و نمایندگی “کمیته یهودیان آمریکا”  در لس آنجلس از پلیس این شهر خواستند خشونت ارامنه علیه آذربایجانی ها را مبنای تنفر قومی دارد، رسیدگی کند. این سازمان های صهیونیست تاکید کرده اند که لس آنجلس مرکز تساهل و تسامح است و وقع نزاع های قومی در این شهر قابل پذیرش نیست.

گفتنی است که سرکنسولگری جمهوری آذربایجان در لس‌آنجلس طی نامه‌ای به سازمان های یهودی آمریکا که روابط دوستانه ای با مقامات دولتی جمهوری آذربایجان دارند، موضع گیری آنها در قبال نزاع اخیر ارامنه و آذربایجانی ها در لس آنجلس را خواهش کرده بود.

براساس گزارش رسانه های جمهوری آذربایجان در نزاع هایی که طی روزهای اخیر در آمریکا و روسیه و چند کشور اروپایی میان مهاجران جمهوری آذربایجان و ارامنه روی داده است، آذربایجانی ها به شدت کتک خورده اند.

به موازات درگیری و تشدید نفرت قومی میان جمهوری آذربایجان و ارامنه، برندا شیفر، مشاور شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان و استاد دانشگاه حیفا و مدیر بخش انرژی در “بنیاد دفاع از دموکراسی” آمریکا، به وزیر امور خارجه آمریکا پیشنهاد کرد با انتقال نفرت پراکنی قومی میان آذربایجانی ها و ارمنستانی ها به ایران، از ظرفیت ترک گرایان نفرت پراکن در داخل ایران نیز برای فشار حداکثری بر ایران نیز استفاده کند.