خبر صبح/ گروه سیاست: جنگ در قره‌باغ از دو ماه پیش قابل پیش‌بینی بود، زمانی که نظامیان ارتش باکو در منطقه‌ای در شمال قره‌باغ به مواضع ارتش ارمنستان حمله کرده و تلاش کردند تا شانس خود را برای رخنه در خطوط دفاع ارمنی‌ها بسنجند. ناکامی ارتش باکو در آن حمله و انهدام تجهیزات آن، به ویژه پهپادهای ساخت رژیم صهیونیستی باعث شد تا موضع الهام علی‌اف به شدت تضعیف شود. او که در طول ۱۵ سال گذشته میلیاردها دلار صرف خرید تسلیحات ساخت رژیم صهیونیستی، ترکیه، روسیه و برخی طرف‌های دیگر کرده و بودجه دفاعی‌اش برابر با کل بودجه کشور ارمنستان است، به دلایل مختلفی شکست‌های فضاحت‌باری متحمل شده است.

این شکست‌ها در حالی که یک چهارم خاک جمهوری باکو در کنترل ارمنی‌ها قرار دارد و با درنظر گرفتن بودجه هنگفتی که به این منظور اختصاص پیدا کرده، باعث شد تا سران باکو منتظر زمان مناسب برای بازگرداندن مناطق از دست‌ رفته کنند. اما همه می‌دانند که این مساله چندان نزدیک به واقعیت نبود و سران باکو با ارتشی که تجهیزاتش شبیه ارتش سعودی است و در عمل هم شبیه آن، نمی‌توانستند به این سادگی مناطق صعب‌العبور قره‌باغ را دوباره به کنترل درآورند. نظامیانی که در مکتب ملی‌گرایی دروغین و جعل واقعیت‌های تاریخی رشد کرده بودند، نمی‌توانستند در صحنه نبرد به صورت حقیقی جنگ کرده و پیروز شوند.

تجربه تلخ گرجستان باید مقابل سران باکو قرار می‌گرفت. ساکاشویلی رئیس‌جمهور وقت گرجستان چندین سال با همکاری رژیم صهیونیستی و شرکت‌های این رژیم ارتش خود را بازسازی کرده و به تجهیزات مدرن ساخت این رژیم و حتی امریکا مجهز کرد، او امید داشت که بتواند در نبرد با ارتش روسیه پیروز شده و چیزی به دست بیاورد، اما آنچه که صهیونیست‌ها در اختیار گرجی‌ها قرار دادند نه تنها باعث شکست فضاحت‌باری برای آن‌ها شد بلکه خود صهیونیست‌ها که به‌عنوان مستشار نظامی به صورت گسترده در مناطق مختلف این کشور پراکنده بودند آسیب‌های جدی دیدند و ده‌ها نفر از آن‌ها به هلاکت رسیدند.

مشخص است که رژیم صهیونیستی که مدعی داشتن آخرین فنآوری‌ها و تکنولوژی‌های نظامی است پس از شکست از ماشین جنگی روسیه و پیش از آن، شکست در برابر حزب‌الله در جنگ ۳۳ روزه، عملا یک ارتش و فکر شکست ‌خورده است که حالا الهام علیف و اردوغان تلاش دارند با نقشه راه صهیونیست‌ها و همچنین حضور گروه‌های تروریستی و تفکیری سوری، ارتش ارمنستان را از خطوط تماس عقب رانده و شکستی حداقلی را به آن‌ها وارد کنند تا پس از آن پای میز مذاکره بنشینند. شایعه حضور تروریست‌های تفکیری – وهابی در شمال ارس مربوط به این روزها نیست، بلکه داستان خیلی پیچیده‌تر و عمیق‌تر است.

از زمانی که تروریست‌ها با حمایت سازمان امنیت ترکیه (میت) از گوشه‌کنار جهان، از چین گرفته تا افغانستان، از آسیای مرکزی تا قفقاز و تا ترکمن‌های سوری بر پایه پان‌ترکیسم سُنی یک اتحادیه بین‌المللی از تروریست‌های چند ملیتی تشکیل دادند، پیش‌بینی این روزها بسیار آسان بود. در واقع، این ائتلاف از تروریست‌ها می‌بایست برای اردوغان و مطامع او در هر نقطه‌ای وارد جنگ می‌شدند. آن‌ها در سه عملیات در شمال سوریه که باعث اشغال حدود ۱۰هزار کیلومتر مربع از خاک این کشور شده مشارکت کردند، سپس به لیبی فرستاده شدند، خبرهایی مبنی بر اعزام آن‌ها به یمن هم وجود دارد و حالا سر از جمهوری باکو درآورده‌اند.

اعزام صدها عنصر تکفیری – وهابی برای کمک به جمهوری باکو نشان از آن دارد ارتشی که الهام علیف سال‌ها برای آن خرج کرده، توان و قدرت جنگیدن با نظامیان ارمنی را ندارد. بدون شک حضور این عناصر تکفیری در مناطق مرزی ایران بر امنیت ملی کشورمان اثر مستقیمی داشته و دیگر آنکه، ادعای برخی‌ها که مدعی بودند ارتش باکو یک ارتش شیعه و دوستدار اهل بیت (س) است دروغی محض بوده و نمی‌توان این مسائل را با هم جمع بست.