خبر صبح/ گروه دانش و زندگی: زندگی یک رمان یا یک کتاب داستان نیست که همه روزهایش خوشایند و دلچسب زوجین باشد؛ بنابراین قبل از آنکه دو طرف زندگی طعمه خوش خیالی‌های خود شوند، باید چشمهایشان را خوب گشوده و واقعیت زندگی را آن چنان که هست، ببینند. در این ارتباط به سراغ سرکار خانم مرضیه کریمیان رفته و از وی درباره “خیانت” ،یکی از معضلات کنونی جامعه که متاسفانه گریبانگیر برخی زوجین شده است، می‌پرسیم. از نظر کریمیان “روابط فرازناشویی” یکی از مهمترین عوامل انحطاط اخلاق در یک جامعه و بروز مشکلات عدیده‌ای چون طلاق و حتی قتل و … هست. در ادامه بخش‌های مهمی از دیدگاه این مشاور خانواده را مرور خواهیم کرد:

تزلزل در تعهد زناشویی و خیانت

«خیانت زمانی اتفاق می‌افتد که رضایت و تعهد زناشویی بین همسران متزلزل شده و از بین می‌رود و فرد برای پاسخگویی به نیازهای عاطفی-هیجانی و جنسی خود، به رابطه با فرد سومی روی می‌آورد. از عوامل مهم شکل‌گیری این نوع روابط می‌توان به تجربه مجدد صمیمیت فردی و جنسی، طول مدت ازدواج، کمرنگ شدن نقش مذهب و اخلاق، تخیلات زوجین، ماجراجویی و تنوع طلبی، سوءظن و انتقام‌گیری از همسر، نیاز مالی، نداشتن حس امنیت، بلوغ نایافتگی، تاثیرپذیری از رسانه‌هــا، مصرف دارو و الکـل و ویـژگی‌هـای شخصیتی اشاره کرد.»

روابط فرازناشویی، مهم‌ترین عامل در بروز خشونت‌های زناشویی

«روابط فرازناشویی، مهم‌ترین عامل در بروز خشونت‌های زناشویی، قتل و طلاق بوده که در این میان، ضربه‌های جبران‌ناپذیر آن بر بدنه اجتماع، عفت عمومی و زندگی شخصی و دینی انسان، غیرقابل انکار است. افسردگی، شوک، خشم، کاهش اعتماد و عزت نفس، احساس بی‌ارزشی و بی‌هویتی از جمله صدمات روحی است که به‌علت خیانت، متوجه همسر زخم خورده می‌شود و در همسر عهدشکن هم علائمی همچون احساس ترس، شرم، افسردگی و عذاب وجدان بروز می‌کند.»

انواع روابط فرازناشویی

«انواع روابط فرازناشویی به سه شکل روابط عاطفی، روابط جنسی و روابط عاطفی-جنسی بروز می‌کند و شکل‌گیری آن در طول زمان و با آمادگی ذهنی و موقعیتی همراه است. به‌طوری که ابتدا فرد در مواجهه با محیط خود، احساس و نگرشی مثبت به بی‌وفایی پیدا می‌کند. سپس به شخص خاصی فکر کرده و حضور فیزیکی در اطراف آن شخص برای فرد هیجان‌انگیز می‌شود. بعد از معطوف شدن تمام توجه و عواطف به سمت فرد سوم و ایجاد حس اعتماد و صمیمیت دوطرفه، تماس‌های بدنی و پراکنده مهرآمیز، شکل می‌گیرد. در مرحله بعدی، طرفین درگیر رابطه جدی فیزیکی و جنسی می‌شوند و در آخر فرد برای کاهش احساس گناه خود، خیانتش را توجیه می‌کند.»

پذیرش مسئولیت، اولین مرحله برای برون رفت از خیانت

«درصورت ارتکاب خیانت و فاش شدن آن، به هیچ وجه با خانواده‌ها به ویژه با خانواده همسر آسیب دیده تماس گرفته نشود. همسر عهدشکن با پذیرش مسئولیت بی‌وفایی‌اش، باید از داشتن حالت تدافعی بپرهیزد و در صورت مواجه شدن با سوالات مکرر و تکراری همسرش، با آرامش پاسخ وی را داده و از سرزنش و عیب‌جویی و بیان نقاط ضعف همسرزخم خورده خود اجتناب کند و برای آرام کردن همسر، هر تعهدی که وی برای حفظ زندگی و رهاشدن از آسیب‌های پس از خیانت تعیین می‌کند را بپذیرد.»/ سحر خرام