گروه بین الملل: در تداوم زیاده خواهی ها و ناسپاسی های مراکز پان ترکیست در جمهوری آذربایجان، تلویزیون اینترنتی روزنامه “ینی مساوات” در برنامه زنده خود در روز چهارشنبه در گفتگو با “پاشا حسن لی”، رییس به اصطلاح شورای دولتی گروهک موسوم به “جمهوری ترک ایروان” ،ادعاهای ارضی و سیاسی علیه ارمنستان و نیز جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد و سخنان صریح رهبر معظم انقلاب اسلامی در حمایت از حقوق جمهوری آذربایجان را  دو پهلو خواند!

پاشا حسن لی در این برنامه زنده گفت: «ما طی ۲۰۰ سال ، باز پس گیری اراضی نداشته ایم! امروز با بازگرداندن قراباغ، معالجه زخم های ۲۰۰ ساله خود را شروع کرده ایم و ملتمان متحد شده است و اکنون قدرت و بزرگی خود را درک می کند و مفهوم “ما ملت کوچکی هستیم”، از بین برده است.»

این عنصر پان ترکیست در برنامه زنده “مساوات تی وی” گفت: «پس از قراباغ ، راهمان به سوی ایروان است و در مرحله بعدی، مبارزه طولانی مدت سیاسی و اگر لازم باشد نظامی ، در راه به دست آوردن ایروان خواهیم داشت. اگر ما این مسایل راهبردی را حل نکنیم، نمی توانیم دولت و توسعه مورد نظر خود را داشته باشیم.»

این عنصر پان ترکیست مبّلغ سیاست های باکو و آنکارا با تشریح علت تشکیل گروهک “جمهوری ترک ایروان”  در ماه مه گذشته در ترکیه گفت: «همانطور که می دانید ترکیه به جمهوری آذربایجان متصل نیست و اگر این پیوند موجود نباشد، پیوند دنیای ترک به وجود نخواهد آمد.»

پاشا حسن لی درباره هشدار رییس جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه تغییر مرزها را نمی پذیریم، گفت: «زمانی هم که موضوع زنگزور (تصرف منطقه جنوبی ارمنستان توسط ائتلاف ترکیه و جمهوری آذربایجان) مطرح شد، ایران با استقرار نیرو در منطقه اقدام به نمایش قدرت کرد. اکنون همه شان دل درد گرفته اند که ما نکند ما وارد زنگزور بشویم و مرز ایران و ارمنستان از بین خواهد رفت. »

این عنصر پان ترکیست همچنین سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره حمایت از بازپس داده شدن اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان و هشدار در مورد احتمال استقرار تروریست ها در نزدیکی مرزهای ایران را “دو پهلو” خواند و گفت کدام تروریست ها؟ نباید به حمایت ایران از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان توجه کرد. ایران بیش از روسیه به ارمنستان کمک کرده است و ارمنستان را حفظ کرده است.»