گروه دانش و زندگی/احسان ناجی: داستان‌هایی که از کودکی در گوش ما زمزمه می کردند از افسانه ها تا داستان های قرآنی در ذهن ما تا ابد می‌مانند نه فقط در ذهن ما که در ذهن سینماگران هم. داستان نوح از این گونه داستان‌هاست. شاید خیلی‌ها وقتی نام کشتی نوح می‌آید به یاد «نخجوان» بیفتند کشوری که می‌گویند نامش مترادف «محل فرود کشتی نوح» است و البته روزگاری جزء خاک ما هم بوده است. یک زلزله عظیم باعث شد گردشگران نام کوه «الجودی» را به یاد بسپارند و دو کشور ترکیه و ارمنستان از مواهب این به یادسپاری بسیار استفاده کنند!

کشتی نوح از اکتشاف تا نمایش
همه ما داستان کشتی نوح را خوب می دانیم؛ اما آنچه همیشه برای بشر چون معمایی سر در گم بود ساخته شدن کشتی به بزرگی یک زمین فوتبال و وزن ۳۲ هزار تن از آهن و آلیاژ و چوب و قرار گرفتن حیوانات وحشی و اهلی در کنار یکدیگر بوده است آن هم در دورانی از تاریخ که تکنولوژی و پیشرفت صنعت وجود نداشته است. با این حال همه این داستان ها زمانی جذاب شد که یک خلبان اهل ترکیه از کوهستان آرارات عکس برداری می کند و در یکی از عکس ها متوجه شکلی مرموز و حک شده در سنگ به صورت فسیل می شود. این خبر باعث شد تا  «ریان ویت» باستان شناس آمریکایی به منطقه سفر کند و پس از سال ها تحقیق در سال ۱۹۸۷ با کشف قطعات زیادی مانند میخ های کشتی، لنگر و اشیای سفالی ثابت کند که این کشتی متعلق به نوح بوده است و زلزله ای شاید به هنگام باعث شد کشتی از دل خاک بیرون آمده و وعده خدا در قرآن برای نمایش آن  تحقق یابد.

یک ایده خوب گردشگری
اینکه چه تعداد افرادی با حضرت نوح در این سرزمین وارد شده اند و یا داستان کبوتر  و کلاغ برای خبر رساندن محل فرود به حضرت نوح واقعیت دارد یا نه منافاتی با هوشیاری دولت ترکیه برای تبدیل این منطقه به یک منطقه توریستی عظیم نداشت. اتفاقی که در همه جای دنیا صورت می پذیرد و اشتغال و درآمد را برای منطقه به ارمغان می آورد . دولت ترکیه نام گنجینه ملی را بر آن نهاد و دره «هشت» که حافظ کشتی نوح است اکنون به مکانی توریستی تبدیل شده است. امروزه مکانی که با ساخت چشم اندازی مشرف بر کشتی ساخته شده است و موزه ای کوچک که عکسهای کشتی و قطعات به دست آمده از آن توانسته است توریست های زیادی را به سمت خود جذب کند.امید است کشور عزیزمان نیز فرصت طلبی را از دولت ترکیه آموخته و در ساخت مناطق گردشگری و جذب توریست هوشیارانه عمل کند.