گروه فرهنگ و هنر/ محمدرضا پهلوان: تبریز یکی از شهرهایی است که موزه های متعدد آن در صورت توجه، می تواند رونق خاصی به گردشگری در این شهر منجر شود. بیش از ۱۷ موزه به تنهایی، تبریز را به دومین شهر دارای بیشترین موزه در کشور تبدیل کرده است.

شورای بین المللی موزه‌ها (ایکوم) موزه‌ها را مؤسساتی عملی و فرهنگی می‌داند که بدون در نظرداشتن اهداف مادی، در آن به روی همگان گشوده است و برای خدمت به جامعه و پیشرفت آن فعالیت می‌کنند. موزه‌ها را نباید تنها مکانی دانست که به نمایش آثار و بقایای انسانی و تاریخی به جای مانده از اعصار و قرون گذشته می‌پردازند. موزه‌ها علاوه بر نگهداری، تحقیق و پژوهش، درحقیقت بنیادهای علمی و فرهنگی هستند که می‌توانند به مرکز تبادلات فرهنگی و تاریخی اقوام و ملل در بیایند. امروزه موزه‌ها در کشور‌های گردشگرپذیر و توسعه‌یافته فرهنگی، از مقاصد مهم توریستی محسوب می‌شوند که افزون بر نقش‌محوری چرخه تبادلات فرهنگی به چرخه اقتصادی کشور کمک می‌کند و به آگاهی و شعور همگان می‌افزاید.

موزه‌ها مکان‌هایی برای جاویدان شدن و جاویدان ماندن

اگر ما امروزه شاهد اخبار خوشایند ایجاد موزه‌های خصوصی در محله‌ها و بافت‌ها و منازل برخی از کشورهای مذکور هستیم، نتیجه خوب شناخت مردم از خودشان و پیشینه فرهنگی و تاریخی و هویت آنان است که تلاش می‌کنند جاویدان شوند. توجه کودکان و نوجوانان در موزه، یکی دیگر از اهداف و سیاست‌های ایکوم است و یکی دیگر از وظایف موزه‌ها، ایجاد این ارتباط بین نسل گذشته، حال و آینده است. همان‌طور که آموزش مبنای شکل‌گیری درست و علمی هر امری است. در موزه‌ها این موضوع حیاتی است. باید به شکل‌های جدید و نو، ارتباط گسترده شده نسل حاضر را با آثار به نمایش درآمده در موزه‌ها برقرار کرد، با موزه‌آرایی درست و علمی می‌توان تلاش کرد تا احساس و هنر و سلیقه خالق یک اثر موزه را به بیننده و مخاطب، انتقال داد. موزه باید برای تمامی مخاطبان خود، برنامه مناسبتی و فصلی تعریف کند و به علم روز موزه‌داری مکانی پرتردد برای عموم مردم باشد و تبدیل به مقصد گردشگران و توریست‌ها بشود.