گروه دانش و زندگی/ شیوا صفری: دیابت یا همان بیماری قند که متاسفانه بسیاری را به خود مبتلا کرده است یک نوع اختلال متابولیک و سوخت و سازی در بدن است که به واسطه آن توانایی تولید انسولین در بدن از بین می رود یا برعکس مقاومت در برابر انسولین در بدن ایجاد می شود در نتیجه انسولین تولیدی نمی تواند عملکرد نرمال خود را انجام دهد. علامت شاخص آن میزان قند خون بالای ۱۲۰ میلی گرم در دسی لیتر در حالت ناشتا است و از دیگر نشانه‌های آن پرخوری و پرنوشی است. در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می یابد به همین دلیل میزان قندخون افزایش یافته که به آن هایپرگلیسمی می‌گویند. با افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد عوارض میکروواسکولار دیابت یا تخریب رگ های بسیار ریز در بدن ایجاد می‌شوند که می‌توانند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب و قلب را درگیر کنند. در این ارتباط با سرکار خانم دکتر فریناز محمدی، فوق تخصص غدد گفتگویی انجام دادیم که تقدیم می‌شود.

بیماری که قابل پیشگیری و کنترل است

«دیابت یک بیماری پیشرونده، پرعارضه و پرهزینه است. اما این بیماری قابل پیشگیری و کنترل است و با یک رژیم غذایی سالم و یک فعالیت ورزشی روزانه می‌توانیم تا ۶۰ درصد از بروز بیماری دیابت حتی برای آنهایی که زمینه ارثی دارند، جلوگیری کنیم.»

درمان دیابت یک کار تیمی است

«درمان دیابت یک کار تیمی است و باید حتما بسیاری از متخصصان و کارشناسان باشند تا بتوانند برای این بیماری کاری اساسی انجام دهند. عمده دیابتی‌ها نوع دو هستند و اکثر دیابتی‌ها با عوارضی چون چاقی، چربی خون و فشار خون روبه رو هستند. دیابت مجموعه‌ای از عوامل متابولیکی است که سال‌هاست گریبانگیر بیمار بوده و سپس خودش را بروز می دهد و از آموزش تا تشخیص بیماری هفت تا ۱۰ سال سپری می‌شود و بیماری مرموز شروع می‌شود. ما زمان تشخیص بیماری را داریم؛ اما زمان شیوع را نداریم بنابراین باید غربالگری شروع شود. در جمعیت بالای ۳۰ سال ایران حدود ۱۲ درصد مبتلا به دیابت وجود دارد. این بیماری شایعی است و گریبان همه را می‌گیرد.»

۱۲ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال درگیر دیابت هستند

«دیابت یک سونامی است به طوری که طبق آمار جهانی، ۱۱ و نیم درصد مردان و ۱۲ و نیم درصد زنان دیابت دارند. با این وجود آموزش نقش مهم و اساسی در پیشگیری و حتی کنترل بیماری دارد. آموزش، کنترل و پیشگیری اساس دیابت است. در یک پژوهش گفته شده است تا ۱۵ سال آینده یک سوم جمعیت ایران دیابتیک خواهند شد که آمار به سرعت رو به افزایش است. این در حالی است که در جهان هر ۱۰ ثانیه دو نفر به دیابت مبتلا می‌شوند و هر هشت ثانیه یک نفر بر اثر دیابت می‌میرند. در یک سال یک میلیون عضو قطع شده است و در سال ۲۰۱۵ ، پنج میلیون بر اثر دیابت فوت کردند.»

آموزش، موثرترین عامل برای پیشگیری از دیابت

«با این شرایط می‌توان گفت که آموزش، ارزان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین موضوع برای پیشگیری از دیابت است. اگر به اطفال در مهدکودک‌ها و دانش آموزان در مدارس، پادگان‌ها، دانشگاه‌ها و تجمعات انسانی و نحوه فعالیت و تغذیه صحیح آموزش داده شود بسیاری از عوارض دیابت کاسته می‌شود. به ویژه آموزش زنان به عنوان افرادی که نقش زیادی در تغذیه خانواده بر عهده دارند مهم و حیاتی است.»