گروه جامعه/ شیوا صفری: طبق آماری که ارائه می‌شود ۳۰ درصد از افرادی که مشکلی در روابط زناشویی دارند برای درمان به مشاوره مراجعه می‌کنند و بیشتر از ۷۰ درصد مردم در ایران صحبت کردن از رابطه زناشویی و جنسی را چه در کنار خانواده و چه در خارج از خانواده مسئله‌ای می‌دانند که در عموم نباید درباره آن صحبت شود. همین عامل را باید یکی از مسائل مهم در افزایش میزان طلاق در جامعه دانست. با توجه به این که در نظام جمهوری اسلامی به کانون خانواده و حفظ آن تاکید زیادی می‌شود، به نظر باید راه حل مناسب فرهنگی برای این مهم پیدا کرد. در این ارتباط با سرکار خانم آزاده اسکویی، جامعه شناس و مدرس دانشگاه گفتگویی انجام دادیم که تقدیم می‌شود:

رسانه‌های جدید هر روز گستره‌‌ی جدیدی به روی این قضیه باز می‌کنند

اسکویی با طرح این سوال که چرا درباره‌ی زیست جنسی افراد جامعه صحبت نمی‌شود، گفت: «جامعه ایرانی مشکلاتی از جمله کم‌رویی دارد؛ اما شاید مهم‌ترین مشکل، مشکل گُنگی باشد؛ یعنی وقتی که با یک نفر حرف می‌زنیم، آن حرف زدن‌هایمان منجر به دیالوگ یا باز شدن فضا نمی‌شود. البته پیش‌بینی من این است که هرچه به سمت جلوحرکت کنیم، تابوی صحبت کردن درباره مسائل جنسی نیز شکسته خواهد شد؛ چرا که بخشی از این اتفاق، جبری است؛ چون وارد دنیایی می‌شویم که کنترل دیگر موضوعیت ندارد و رسانه‌های جدید هر روز گستره‌‌ی جدیدی به روی این قضیه باز می‌کنند. از سوی دیگر هم با گذشت زمان، مقاومت‌ها درباره سخن نگفتن درباره‌ی این مسئله کمتر می‌شود؛ اما درباره این موضوع قرار است چه کسی با چه کسی صحبت کند؟ چه کسانی باید درباره زیست جنسی با هم صحبت کنند؟»

این جامعه‌شناس در بخش دیگری از سخنانش می‌گوید: «درحال‌حاضر شکافی در این‌باره وجود دارد که چه کسانی باید درباره زیست جنسی با هم صحبت کنند تا راهی موثر برای جامعه‌ی ایرانی باز شود. اینجاست که باید نقش مشاوران خانواده و جامعه‌شناسان را با اتخاذ تدابیری پررنگ‌تر کنیم تا هر رسانه‌ای نتواند به عنوان مرجع برای امور جنسی جامعه مطرح باشد.»

تحلیل درستی از مسائل جنسی وجود ندارد

این جامعه‌شناس در ادامه یادآور می‌شود: «در نظام جمهوری اسلامی به کانون خانواده خیلی تاکید می‌شود و برای این کانون مقدس اولین قدمی که باید برداشته شود؛ شفافیت در سپهر اجتماعی در مورد روابط جنسی است. در مورد روابط جنسی صحبت کنیم و آموزش دهیم حتی ما رابطه جنسی ایمن را به جوانان آموزش نمی‌دهیم فقط روی مسائل فرهنگی و آن نیز قسمت اسلامی آموزش می‌دهیم. خیلی از خانم‌ها در مورد آداب و روش این رابطه آگاهی ندارند و باید به پسران و دختران آموزش دهیم وقتی ما اینها را نمی‌گوییم تصورات غلطی از طریق ماهواره و فیلم‌ها غیر اخلاقی در ذهن‌شان شکل می‌گیرد.»

وی در پایان افزود: «با آموزش درست و شکستن تابو از صحبت در مورد این مقوله و آوردن‌ سرفصل آموزش مدارس و دانشگاه‌ها و تلویزیون و رسانه‌ها به این مشکل کمک کنیم و به حفظ کانون خانواده به عنوان یکی از اهداف جمهوری اسلامی برسیم.»