اختصاصی خبر صبح » بین الملل » گزارش
کد خبر : 10816
چهارشنبه - ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۱
درویبینار 29 سالگی روابط باکو – رژیم صهیونیستی مطرح شد:

باکو متحد راهبردی اسراییل در قفقاز جنوبی است

گروه بین الملل: “مرکز بین المللی چندفرهنگ گرایی باکو” و “خانه آذربایجان در اسراییل” به مناسبت بیست و نهمین سال برقراری مناسبات دیپلماتیک باکو و رژیم صهیونیستی وبینار برگزار کردند. در این وبینار تحت عنوان “مناسبات متقابل راهبردی اسراییل – آذربایجان؛ واقعیات و چشم اندازها” ، آریه گوت، مدیر نمایندگی “مرکز بین المللی چندفرهنگ گرایی […]

باکو متحد راهبردی اسراییل در قفقاز جنوبی است

گروه بین الملل: “مرکز بین المللی چندفرهنگ گرایی باکو” و “خانه آذربایجان در اسراییل” به مناسبت بیست و نهمین سال برقراری مناسبات دیپلماتیک باکو و رژیم صهیونیستی وبینار برگزار کردند. در این وبینار تحت عنوان “مناسبات متقابل راهبردی اسراییل – آذربایجان؛ واقعیات و چشم اندازها” ، آریه گوت، مدیر نمایندگی “مرکز بین المللی چندفرهنگ گرایی باکو” در اسراییل و مدیر اجرایی “خانه آذربایجان در اسراییل” گفت: «باکو متحد راهبردی اسراییل در قفقاز جنوبی است و آذربایجان با  مشارکت نظامی – راهبردی با اسراییل، از تمامی مزیت های فناوری برخوردار شده است!! و در حوزه شوروی سابق هیچ کشوری از این مزیت برخوردار نیست.»

مستشار اسراییلی دولت جمهوری آذربایجان تاکید کرد: «در دوره پس از تامین تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان، دولت های دوست و بخصوص دولت و شرکت های اسراییل جایگاه ویژه ای دارند.»

دورون پِئِر ، معاون نمایندگی اسراییل در آذربایجان نیز گفت: «مشخص است که مناسبات اسراییل و آذربایجان، بیش از صرفا دوستی است! این مناسبات راهبردی و عمیق و قبل از همه، فقط میان دولت های کشورها نیست، بلکه میان ملت هاست!»

این صهیونیست افزود: «ملت هایمان با تاریخ مشترک (!)، روابط دینی و فرهنگ و موسیقی و تساهل و میهمان نوازی به یکدیگر پیوند دارند…. بارها تاکید شد که اسراییل قصد دارد همکاری هایمان در زمینه کشاورزی و نوآوری‌ها و فناوری سایبری و شهرهای هوشمند را تداوم بخشد. اسراییل و آذربایجان باید طرح های توسعه تساهل، ارتقای سطح دسترسی به بخش های اجتماعی برای اشخاص کم بضاعت از نظر سلامت و وارد کردن آنها به حوزه های بیشتری از جامعه و نیز ایجاد محیط اجتماعی بهتر ، همکاری کنند. کشورهای ما باید از این پس برای توسعه فعالیت  و حقوق و امکانات زنان در فضاهای شغلی طرح های مشترک اجرا کنند.»

آناتولی رافائیلوف، نماینده یهودی مجلس جمهوری آذربایجان نیز گفت آذربایجان و اسراییل در بسیاری از فعالیت های زندگی، همکاری می کنند…. آذربایجان پس از اسراییل ، تنها کشور در دنیاست که یهودیان کوهستانی بطور متراکم زندگی می کنند. این، قیرمیزی قصبه در قباست که من از آنجا به نمایندگی مجلس انتخاب شده ام و در مجلس جمهوری آذربایجان جامعه یهودی را نمایندگی می کنم. موجودیت طولانی مدت جامعه یهودی در خاک آذربایجان، مناسبات متقابل با یهودیان، فقدان یهودستیزی در آذربایجان ، برای اسراییل کاملا روشن است. مناسبات دوستانه محکم ،از قدیم میان آذربایجانی ها و یهودی ها وجود داشته است. اسراییل نیز به نوبه خود ، دائم حمایت بی قید و شرط از تمامیت اراضی آذربایجان را اعلام کرده است و در آذربایجان، روز یادبود قربانیان هولوکاست و در اسراییل خاطره قربانیان نسل کشی خوجالی برگزار می شود. نبردهای آوریل ۲۰۱۶ و جنگ دوم قراباغ در سال ۲۰۲۰ نشان داد که اسراییل به موازات حمایت سیاسی – دیپلماتیک و معنوی، کمک نظامی – فنی مهمی به آذربایجان می کند.»

شاهین سیدزاده، عضو کمیته علم و تحصیل مجلس جمهوری آذربایجان و عضو گروه دوستی مجلس این کشور با اسراییل نیز گفت: « همکاری میان اسراییل و آذربایجان همیشه شفاف بوده است. در بخش آموزش همکاری های مهمی دارند و در دانشگاه زبان های آذربایجان، مرکز اسراییل شناسی دایر است. در آینده برای گسترش همکاری آموزشی از جمله همکاری میان دانشگاه های دوطرف  برخی امکانات در نظر گرفته شده است و حمایت از ابتکارات در زمینه توسعه اکوسیستم برنامه ریزی شده است. »

فرید شفی اف، رییس هیات مدیره مرکز تحلیل مناسبات بین المللی نیز گفت: «در جنگ میهنی آذربایجان، نقش اسراییل مهم بود. ….برغم موفقیت های بزرگ در همکاری و شراکت، رسانه های چپگرای اسراییل برای برهم زدن مناسبات دو طرف تلاش می کنند و فکر می کنند که این مناسبات کاملا مبتنی بر منافع تجاری است که آذربایجان به اسراییل نفت می فروشد و اسراییل نیز به آذربایجان سلاح می فروشد. ما باید با این تصوراتی که روابط راهبردی مان را فقط تجاری می دانند، مبارزه کنیم. ما گذشته تاریخی داریم!؟ یهودیان طی سال های طولانی در اراضی آذربایجان زندگی می کنند. روابط تاریخی ملت هایمان خیلی عمیق است. ما باید از هم افزایی فرهنگ ها صحبت کنیم! ما در اکثر موارد نمی توانیم تشخیص دهیم که چه کسی آذربایجانی و چه کسی یهودی است!!! برخی از فعالان اسراییلی با تحریک لابی ارمنی ، به منظور زیان رساندن به منافع راهبردی کشورهایمان، از ایدئولوژی چپ لیبرال سوء استفاده می کنند. مناسبات اسراییل – آذربایجان بر پایه روابط تاریخی استوار است. این روابط، حتی قبل از اینکه آذربایجان نفت و اسراییل سلاح تولید کنند، ایجاد شده است. این روابط مبتنی بر تاریخ است. تاریخ پیش از قرن بیستم و پس از قرن بیستم. روابط تجاری – اقتصادی مان هم عامل مهمی در همکاری هایمان است.»

شموئل دین اِلماس،  خبرنگار روزنامه “اسراییل ها یوم” نیز گفت: «والدینم به من یاد می دادند که اگر دوستان در مقابل مشکلات به همراه  همدیگر  سینه سپر کنند، دوستی محکم تر می شود. به نظرم ، این میان آذربایجان و اسراییل در سال گذشته محقق شد. اطمینان دارم که پس از موفقیت زیبای آذربایجان در جنگ میهنی، ترقی و توسعه مهمی در مناسباتمان روی خواهد داد.»

کیریل فِفِرمان، مدیر دانشگاه آریل نیز بر دوستی رهبران آذربایجان و اسراییل تاکید کرد و گفت : «محافل سیاسی اسراییل ، صرف نظر از تعلق به جریان راست یا چپ ، به آذربایجان و میهمان نوازی ملت آن احترام می گذارند.»

آیاز میرزایف، رییس اتحادیه اجتماعی “شبکه روزنامه نگاران آذربایجان” نیز گفت من به عنوان یک روزنامه نگار، از خیلی وقت پیش برای انعکاس مناسبات میان آذربایجان و اسراییل فعالیت می کنم و در سال ۲۰۰۹ ، نخستین روزنامه نگار آذربایجانی بودم که با شیمون پرز، رهبر معنوی سیاست اسراییل و نهمین رییس جمهوری اسراییل مصاحبه کردم. در فیلم “هم وطن” که ” شبکه روزنامه نگاران آذربایجان” آن را تولید کرده است، درباره سکونت یهودیان در آذربایجان و همزیستی گروه های قومی در کشورمان سخن گفته می شود. در این فیلم که تاکید دارد هیچ بدیلی برای چندفرهنگ گرایی وجود ندارد، تصاویری نیز از مراکز زندگی متراکم آذربایجانی ها در اسراییل استفاده شده است. در این فیلم، می توان روشنفکران و علما و فعالان دینی یهودی و نیز نمایندگان یهودیان کوهستانی  ساکن در شرایط صلح و هماهنگی در قیرمیزی قصبه را می توان مشاهده کرد.»