اختصاصی خبر صبح » بین الملل » گزارش
کد خبر : 10924
شنبه - ۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۸
یک نماینده مجلس جمهوری آذربایجان خواستار تدریس سکولاریستی دین اسلام در مدارس این کشور شد!

تداوم سیاست های ضددینی در جمهوری آذربایجان

گروه بین الملل: یک نماینده مجلس باکو در راستای تداوم سیاست‌های ضد دینی این کشور و در جریان بررسی تغییرات جدید “قانون آزادی اعتقادات دینی و وجدان” در مجلس این کشور، خواستار شد دولت باکو با در نظر گرفتن رشد تمایل جامعه به دین، خود تدریس سکولار دین به دانش آموزان را به عهده بگیرد. […]

تداوم سیاست های ضددینی در جمهوری آذربایجان

گروه بین الملل: یک نماینده مجلس باکو در راستای تداوم سیاست‌های ضد دینی این کشور و در جریان بررسی تغییرات جدید “قانون آزادی اعتقادات دینی و وجدان” در مجلس این کشور، خواستار شد دولت باکو با در نظر گرفتن رشد تمایل جامعه به دین، خود تدریس سکولار دین به دانش آموزان را به عهده بگیرد. اعتبار علی اف با تاکید بر اینکه براساس قانون اساسی باکو، تحصیل در این کشور ماهیت لائیک دارد، خواستار استفاده از تجربه کشورهای سکولار  اروپایی و ترکیه در تدریس دین در مدارس باکو شد.

به گزارش “ینی مساوات” ،وی گفت: «باید با تدوین کتاب “تاریخ ادیان و دانش اخلاق” یا “دانش دین و اخلاق” توسط کارشناسان خبره، درباره ادیان و بخصوص اخلاق و ارزش های اسلامی به دانش آموزان اطلاعات کافی داده شود. در غیر این صورت، این خلأ گسترده تر خواهد شد و نسل جوان به گرایش های زیانبار متمایل و دارای اطلاعات دینی غیرعقلانی خواهد شد. لائیک و سکولار بودن دولت جمهوری آذربایجان، مانعی برای تدریس عقلانی دین نیست. تجربه کشورهای سکولاری مثل انگلیس و فرانسه و آلمان و فنلاند و ترکیه این را نشان می دهد.»

گفتنی است که دولت باکو که پس از به قدرت رسیدن «الهام علی اف» ژست دموکراسی خواهی گرفته بود و تحت سناریوی اتحادیه اروپا، بعضی اقدامات صوری مثل آزادی زندانیان سیاسی و آزادی برخی مطبوعات را به اجرا درآورده بود، درحال حاضر از دادن کوچک ترین آزادی مذهبی به مردم باکو امتناع می کند. در حال حاضر، دولت باکو اقداماتی را برای حذف اسلام اصیل و آرمان های مذهب شیعه در این کشور به اجرا می گذارد که علاوه بر شعله ور کردن خشم مردم مسلمان باکو، پایه های حکومت علی اف را نیز سست تر می کند. برخی از مهم ترین اقدامات و سیاست های ضداسلامی رژیم باکو را می توان به ترتیب ذیل برشمرد:

۱- اعلام رسمی ممنوعیت حجاب در مدارس و دانشگاه‌ها و مقابله پلیسی و امنیتی باکو با کسانی که پوشش اسلامی داشته باشند و حتی جلوگیری از ورود افراد محجبه به مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات دولتی و اعمال محدودیت علیه آنها و حتی جلوگیری از الصاق عکس بانوان محجبه بر روی گذرنامه و کارت های شناسایی.

۲- آزادی کامل یهودیان متمایل به صهیونیسم ساکن در جمهوری آذربایجان جهت فعالیت های دینی.

۳- انتشار کتاب موهن آیات شیطانی به صورت پاورقی در نشریه «یونیکال» چاپ باکو.

۴- ممنوعیت رسمی پخش اذان از مساجد و منع شدن دانش آموزان و افراد جوان از ورود به مساجد (مشابه اقدام رژیم کمونیستی شوروی سابق) برای شرکت در نمازهای جماعت و ممنوعیت اقامه نماز در مساجد شهرها به ویژه شهر بزرگ مذهبی و تاریخی «گنجه» توسط رژیم باکو.

۵- مسئولیت دادن به افراد ضد دین در سطوح فرمانداری و استانداری شهرها توسط رژیم باکو مثل فرماندار گنجه که ضمن محدود کردن دینداران این شهر برای حضور در مساجد، افتخار افتتاح چندین کاباره، قمارخانه و محل فساد را نیز به خود اختصاص داده است.

۶- تخریب مساجد به بهانه های مختلف و حتی با توسل به زور و تهدید، به عنوان نمونه تخریب مساجد حضرت محمد(ص) در شهر «یاسامال» و حضرت فاطمه زهرا(س» در منطقه «گونشلی» و یا تعطیلی کامل و قفل و بست کردن مسجد بزرگ حضرت فاطمه زهرا (س) در «نخجوان».

۷- اعلام رسمی دولت باکو به طلاب مشغول تحصیل در ایران و تهدید کسانی که تحصیلات دینی دارند و یا در ایران تحصیل کرده اند، به آنها هیچ گونه شغل و منصب دولتی اعطاء نخواهد شد.

۸- تعطیلی تمام مدارس دینی و اسلامی در کشور توسط دولت باکو و محروم کردن همه طلبه های مدارس دینی از امتیازات اجتماعی.

۹- ممنوعیت برگزاری مراسم مذهبی و عزاداری ماه های محرم و صفر و تعیین زمانی یک یا دو ساعته در داخل مساجد، آن هم با حضور حداکثری نیروهای امنیتی توسط دولت باکو.

۱۰-دستگیری تمام فعالان سیاسی و مذهبی به ویژه اعضای «حزب اسلامی» این کشور توسط رژیم باکو به بهانه های واهی مثل نگهداری سلاح غیرمجاز و یا داشتن موادمخدر و یا اخلال در نظام امنیتی کشور.

۱۱- محدودیت برای انتخاب شوندگان و انتخاب کنندگان دارای گرایش های مذهبی و اسلامی در انتخابات خصوصا اعضای حزب اسلامی و رد صلاحیت نامزدهای مستقل و اسلام گرا در انتخابات پارلمانی.

۱۲- مبارزه شدید رژیم باکو با اسلام و مذهب شیعه؛ دولت حتی در ارائه آمار رسمی در مورد میزان جمعیت مسلمان و جمعیت شیعیان این کشور امتناع می کند.